Gminne szkoły przygotowują się na powrót uczniów do szkół od 1 września

piątek, 03 lipiec 2020

W związku z pandemią koronawirusa szkoły w całej Polsce w połowie marca przeszły na naukę zdalną. Również w łapskich szkołach w ten sposób prowadzono  nauczanie. Uczniowie praktycznie nie wrócili już do końca roku szkolnego do nauki stacjonarnej z nauczycielami prowadzącymi tradycyjne lekcje w klasach. Na naukę zdalną uskarżali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, ale przede wszystkim rodzice, którzy często musieli po pracy poświęcić mnóstwo uwagi i czasu na naukę z dziećmi. Z prośbą o powrót  dzieci do szkół zwracają się do burmistrza zatroskani o jakość i poziom nauczania sami rodzice, jak i dyrektorzy szkół.  

Trwa pandemia

Niestety na całym świecie i w Polsce wciąż notuje się bardzo wysoki przyrost zakażeń koronawirusem. To oznacza, jak podkreśla szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, że pandemia cały czas rozwija się z coraz większym natężeniem. W mediach mówi się o drugiej fali i szczycie zachorowań jesienią.

Zdrowie uczniów najważniejsze

Dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli Gmina Łapy zamierza jak najlepiej - zgodnie z zaleceniami i wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia - dostosować pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego warunki nauczania.

Bezpieczne szkoły

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski mając na uwadze przede wszystkim zdrowie mieszkańców, ale także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców oraz dbając o jakość i poziom nauczania chciałby, aby uczniowie od 1 września 2020 r. wrócili do „bezpiecznych” szkół.

Do wszystkich dyrektorów szkół gminnych pan burmistrz skierował pisemne zobowiązanie do przygotowania placówek na nowy rok szkolny 2020/2021 zgodnie z reżimem sanitarnym tak, aby nauka w nich odbywała się w optymalnych warunkach bezpieczeństwa zdrowotnego. Dyrektorzy dwóch największych szkół, w których uczy się najwięcej dzieci i jest największe „zagęszczenie” uczniów (czyli Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Polnej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Pięknej) zostali ponadto zobowiązani do reorganizacji zajęć w szkole i zagospodarowania przestrzeni w budynku dawnego gimnazjum przy ul. Matejki. Dyrektorzy mają za zadanie podzielić uczniów klas 0-8 tak, aby spełnione były wymagania m.in. w zakresie dystansu społecznego, wykorzystując niezagospodarowane sale lekcyjne w budynku dawnego gimnazjum.

- Przygotowujemy szkoły na każdy wariant. Chciałbym, aby od 1 września uczniowie wrócili do „normalnej”, stacjonarnej nauki w szkole, ale będzie to możliwe tylko wtedy, gdy dzieci i nauczyciele będą mieli zapewnione bezpieczne warunki, ponieważ zdrowie jest najważniejsze – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.


Obowiązujące na dzień dzisiejszy wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia  jasno mówią m.in. o tym, że: