Łapy oddały hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim

poniedziałek, 03 sierpień 2020

W symboliczną godziną „W” w sobotę (1.08) na Placu Niepodległości mieszkańcy Łap wspólnie z przedstawicielami samorządu oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

Z zapalonych zniczy młodzież, zuchy i harcerze ułożyli znak Polski Walczącej i biało-czerwoną flagę. Gdy zabrzmiały syreny alarmowe minutą ciszy uczczono pamięć poległych i żyjących Powstańców.  Burmistrz Krzysztof Gołaszewski dziękował za liczną obecność  i pamięć o polskich bohaterach. Przed Pomnikiem Niepodległości  pan burmistrz wspólnie z radnymi Rady Miejskiej i Powiatu Białostockiego oraz delegacjami szkół i łapskich organizacji patriotycznych złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. 

Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski przypomniał o udziale w Powstaniu Warszawskim osób związanych z Łapami m.in. o ks. mjr. Janie Skrzeczkowskim.

O największej akcji zbrojnej polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie tymi słowami opowiadał historyk Roman Falkowski:

„76 lat temu 1 sierpnia o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Jednym z głównych inicjatorów powstania Warszawskiego był Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”. Decyzje o walce z Niemcami w Warszawie podjął 22 lipca gen. Tadeusz Komorowski „Bór”. Decyzja nie była konsultowana z władzami w Londynie. Pozostawało tylko ustalić dokładny termin rozpoczęcia walki. Czekano aż front zbliży się do Warszawy. 31 lipca po otrzymaniu fałszywej informacji, że Rosjanie wkraczają na Pragę, gen. Bór z gen. Okulickim, płk. Antonim Chruścielem i delegatem rządu na kraj Janem Jankowskim podjął decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie o godz. 17.00 następnego dnia. 1 sierpnia 1944 r. siły AK, 40-50 tys. żołnierzy AK dowodzone przez Antoniego Chruściela ps. „Monter” wspierane przez Narodowe Siły Zbrojne, wykorzystując zaskoczenie okupanta opanowali Śródmieście, Stare Miasto i Powiśle, Dolny Mokotów i Żoliborz. Ludność cywilna wspierała powstańców, panował nastrój radości i patriotycznego uniesienia. Od 5 sierpnia Niemcy rozpoczęli kontrofensywę i mieli za zadanie zdławić powstanie i Warszawę zrównać z ziemią…

2 października 1944 w kwaterze w Ożarowie Niemcy podpisali z przedstawicielami Komendy Głównej AK akt kapitulacji powstania.

W tragicznych 63 dniach Powstania Warszawskiego zginęło 150 tys. mieszkańców stolicy i 16 tys. żołnierzy.

W trakcie walk i już po ich zakończeniu wściekli Niemcy zburzyli ogromną ilość zabudowań, zniszczyli wiele cennych zbiorów i zabytków. Stalin - co znamienne - nie zamierzał pomóc walczącym Polakom. Wojska radzieckie zza Wisły patrzyły jak ginie bohaterska stolica  - Warszawa.

Chwała Bohaterom, a pamięć o tych wydarzeniach niech trwa wieczne!”


Patronem Szkoły Podstawowej w Łapach jest kardynał Stefan Wyszyński, który był kapelanem Powstania Warszawskiego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Jednym z uczestników Powstania Warszawskiego był ks. major Jan Skrzeczkowski (1901–1974) „Jawor”, „Kotwicz”. Przed wojną pełnił posługę m.in. w parafii w Łapach, działał w ruchu harcerskim. W czasie okupacji niemieckiej przebywał w stolicy, brał udział w Powstaniu Warszawskim jako kapelan w IV Zgrupowaniu „Gurt” Armii Krajowej. Od maja 1944 r. szef duszpasterstwa Okręgu Białystok AK. Po wojnie w 1956 roku, po śmierci księdza Henryka Bagińskiego, biskup łomżyński mianował księdza Jana Skrzeczkowskiego proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Łapach. Posługę tę ksiądz Skrzeczkowski pełnił do 1973 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Zmarł 12 stycznia 1974 r. 

Źródło: Powstańcze Biogramy