Wiwat Niepodległa!

czwartek, 12 listopad 2020

102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była wyjątkowa ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia. Przebieg uroczystości również w Łapach musiał zostać podporządkowany obowiązującym obostrzeniom. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców nie odbyły się tradycyjne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych. Uczciliśmy nasze narodowe święto inaczej niż dotychczas, ale dzieląc wspólną radość, że żyjemy w wolnej Polsce.

Niepodległa do Hymnu

W środę (11 listopada) o godz. 12.00 na Placu Niepodległości poprzez transmisję live na telebimie połączyliśmy się z całą Polską wspólnie śpiewając hymn narodowy.

Symboliczne wiązanki kwiatów i znicze

Na początku burmistrz Krzysztof Gołaszewski w kilku słowach przypomniał najważniejsze fakty historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. - Jak Państwo wiecie Polska nie tylko zniknęła na 123 lata z map Europy, ale straciła swoją tożsamość, gospodarkę, próbowano nas jako naród wymazać z historii i ludzkiej pamięci. Tak ważny jest rok 1918. 10 listopada 1918 r. do Polski wraca Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazuje władzę Piłsudskiemu. To jest symboliczna data. Pierwszy raz 11 listopada jako datę uzyskania niepodległości uczczono w 1937 r. Potem przerwa spowodowana II wojną światową i tak naprawdę od 1989 r. do dzisiaj czcimy tę ważną datę w naszej historii - mówił Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.  Pan burmistrz prosił także o utrzymywanie dystansu, mając na uwadze ograniczenia w gromadzeniu się. Następnie przed Pomnikiem Niepodległości i pomnikiem ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, przedstawiciele władz samorządowych złożyli symboliczny wieniec, wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Łapski samorząd reprezentowali burmistrz Krzysztof Gołaszewski wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Dudzińskim i sekretarz gminy Joanną Micotą oraz przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski wraz z radnymi: Barbarą Ekiert, Leszkiem Gulewiczem, Klarą Iwacyk, Kamilą Klim, Piotrem Łapszo, Andrzejem Mojkowskim, Piotrem Pułkośnikiem, Andrzejem Rogowskim, Wiesławem Szustakiem i Stanisławem Żochowskim. Na Placu Niepodległości obecny był wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe oraz radni Rady Powiatu Białostockiego Maria Busłowska i Andrzej Gąsowski. Przyszli także przedstawiciele Łapskiego Towarzystwa Regionalnego: prezes Dorota Kondratiuk, Bohdan Zarzecki i Marian Jurkin. Nie zabrakło także członków Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku na czele z prezesem Zenonem Perkowskim. Na Placu Niepodległości na czas symbolicznych uroczystości zatrzymali się też mieszkańcy.

Wszystkim zainteresowanym uczestnikom burmistrz Krzysztof Gołaszewski wręczył biało-czerwone flagi, aby mogli nimi udekorować swoje domy.   

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Sławomir Maciejewski podziękował w imieniu własnym i całej Rady Miejskiej w Łapach, wszystkim, którzy wzięli udział w skromnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Przywołał słowa Józefa Piłsudskiego "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości", które nabierają szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach. Zaprosił do oglądania na kanale YouTube Parafii pw. Św. Krzyża w Łapach koncertu z okazji 102. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości - "Upragniona wolność", który odbył się po mszy świętej w intencji Ojczyzny o godz.15:00.

Następnie samorządowa delegacja udała się cmentarz w Łapach, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza i w ten sposób oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Znicze zapalono także na symbolicznym grobie ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego oraz na grobie łapskiego fotografa Władysława Piotrowskiego, uczestnika walk o niepodległość Polski.

Msze święte w intencji Ojczyzny

W łapskich kościołach zostały odprawione msze św. w intencji Ojczyzny. W takiej mszy św. o 9.30 w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła uczestniczył burmistrz Krzysztof Gołaszewski. W Kościele św. Krzyża msza św. za Ojczyznę odbyła się o godz. 15.00.

Niespodzianka dla kombatantów

Po ceremonii złożenia kwiatów burmistrz Krzysztof Gołaszewski osobiście odwiedził najstarszych kombatantów z gminy  Łapy, przekazując im w tych trudnych czasach pandemii serdeczne życzenia i wyrazy szacunku oraz słodki upominek jako sympatyczny wyraz wdzięczności i pamięci.

Życzenia dla kombatantów

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości

proszę przyjąć wyrazy szacunku i wdzięczności

za Państwa poświęcenie i walkę, abyśmy mogli dziś żyć w wolnej Polsce.

Składam serdeczne podziękowania i życzę dużo zdrowia.

Z poważaniem,

Burmistrz Łap

Krzysztof Gołaszewski

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2020”

11 listopada poznaliśmy także laureatów drugiej edycji konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy”. Czytaj także: Laureaci konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2020”

Zakończenie akcji pn. „Pod biało-czerwoną", w ramach której zamontowane zostaną maszty i flagi w gminach w całej Polsce

11 listopada tuż przed północą zakończyło się głosowanie w ramach akcji pn. „Pod biało-czerwoną”, w ramach której zamontowane zostaną maszty i flagi w gminach w całej Polsce. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się nam wspólnie zebrać ponad 1000 głosów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wymagano, dlatego w naszym mieście zostanie zamontowany piękny maszt z flagą Polski! Oficjalne wyniki mają być znane do końca listopada.

List z okazji Narodowego Święta Niepodległości od Posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego

Załączniki