Łapy w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

poniedziałek, 04 marzec 2019

Po raz kolejny w niedzielę 3 marca władze samorządowe, zaproszeni goście i mieszkańcy Łap uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z honorową asystą pocztów sztandarowych i harcerzy w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod obelisk upamiętniający 60. rocznicę procesu Huzara i jego żołnierzy, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego zabrali głos: poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe oraz burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. Wszyscy przemawiający podkreślali potrzebę przekazywania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych kolejnym pokoleniom Polaków oraz zwracali uwagę na ogromne zasługi „Wyklętych” dla kształtowania naszej tożsamości narodowej.

 - To wielki zaszczyt, że w naszej społeczności żyją prawdziwi bohaterowie: por. Tadeusz Perkowski i ppor. Stanisław Żochowski – żołnierze Oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Jesteśmy z Was dumni i zaszczyceni Waszą obecnością – mówił z kolei w swoim wystąpieniu burmistrz Krzysztof Gołaszewski. - Jesteście świadkami historii i naszymi bohaterami. Niedawno pożegnaliśmy śp. por. Edwarda Dziemianowicza. Jego pogrzeb odbył się 5 września ubiegłego roku z honorami, z asystą wojskową i salwą honorową na cmentarzu jak przystało na pożegnanie prawdziwego bohatera. W tym roku przypada też 100. rocznica urodzin kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Kultywujemy pamięć o naszych bohaterach, bo to nasz obowiązek wobec ich ofiary dla Ojczyzny. Chylimy też czoła przed tymi, którzy przez wszystkie te lata w sercach nieśli prawdę i pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

Następnie liczne delegacje wśród których byli m.in. poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, wicestarosta Roman Czepe, radni powiatowi i miejscy, kombatanci, delegacje służb mundurowych i szkół, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy Łap złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem, przy którym honorową wartę pełnili harcerze VII Wodniackiej Drużyny z ks. Józefem Łupińskim.

Około godziny 12.00 zgromadzeni przeszli do sali św. Józefa.  Na początku Burmistrz Krzysztof Gołaszewski, Dorota Wyszyńska - członek Komitetu Społecznego ds. obchodów 100. rocznicy urodzin kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” oraz Roman Mieczkowski ze Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Oddział Wschodni w Lublinie wręczyli por. Tadeuszowi Perkowskiemu oraz ppor. Stanisławowi Żochowskiemu, żołnierzom Oddziału „Huzara” pamiątkowe ryngrafy. Zebrani nagrodzili uhonorowanych oklaskami i odśpiewali „Sto lat”.

Następnie wszyscy w wielkim skupieniu i ze wzruszeniem obejrzeli program artystyczny „Zachowałam się jak trzeba – rzecz o Ince” przygotowany pod opieką artystyczną Urszuli Maciejczuk przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach. W dalszej kolejności nauczycielka historii w interesujący sposób przedstawiła dramatyczne losy „Niezłomnych” oraz zaprezentowała  wystawę  materiałów IPN „Żołnierze Wyklęci. Pamiętamy”.  Można też było obejrzeć militaria, odznaki wojskowe, dewocjonalia patriotyczne i pamiątki polskiego podziemia niepodległościowego ze zbiorów Stowarzyszenia „Grupa Wschód” oraz posłuchać ciekawych opowieści o zgromadzonych eksponatach.

Ostatnim punktem programu była prelekcja przedstawiciela Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Waldemara Tyszuka pt. „Kazimierz Kamieński „Huzar” i podziemie niepodległościowe w rejonie Łap i Wysokiego Mazowieckiego” .

Po mszy św. na rzecz Fundacji Niezłomni, która zbiera pieniądze na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych kwestę przeprowadziła Estera Gąsowska wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach.

Uroczystość poprowadziła Alicja Zgajewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach.

Niedzielne uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym sierż. Lucjana Niemyjskiego „Krakus”.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach

Burmistrz Łap serdecznie dziękuje dyrekcji i społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach za zorganizowanie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łapach oraz wszystkim gościom i mieszkańcom naszej gminy za udział w uroczystościach.

Zdjęcia: Tomasz Łapiński