Cykl spotkań „Dzień Głośnego Czytania” w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w Przedszkolu Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach

wtorek, 21 czerwiec 2022

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła” Wisława Szymborska

Wiek przedszkolny to najbardziej odpowiedni czas na rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Kontakt z książką już na tym etapie ma ogromne znaczenie w dalszej nauce szkolnej naszych podopiecznych i ich uczestnictwie w kulturze.

Częste czytanie bajek jest bardzo ważnym źródłem oddziaływania na osobowość dzieci. Znacząco wpływa na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej, wpiera także rozwój emocjonalny, budzi wrażliwość moralną i estetyczną oraz sprzyja rozwijaniu postaw twórczych dzieci.

Czytanie książek przez osobę dorosłą jest efektywną zachętą dla dzieci do samodzielnego czytania, a także niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na związek emocjonalny z osobą czytającą. Dlatego też my, jako nauczyciele i pedagodzy, staramy się czytać dzieciom jak najczęściej oraz zachęcamy do tego rodziców naszych pociech.

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w Przedszkolu Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach odbył się cykl spotkań w ramach „Dnia Głośnego Czytania” z zaproszonymi do placówki gośćmi. Celem programu jest między innymi kształtowanie nawyku czytania i zrozumienia, jak wielką mądrość można odnaleźć w książce.

Na pierwsze spotkanie przybyli zaproszeni rodzice wykonujący ciekawe i ważne zawody – policjant, strażak i lekarz. Rodzice przeczytali dzieciom książeczki z serii  „ Kim chcę zostać” i w krótkiej rozmowie opowiedzieli o swojej pracy zawodowej.

Podczas drugiego spotkania mieliśmy zaszczyt gościć pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łapach. Panie przeczytały dzieciom bajkę o zwierzątkach oraz przeprowadziły ciekawą zabawę wspierającą rozwój emocjonalny przedszkolaków. Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane ciekawymi kartami pracy pomocnymi w rozładowaniu złości, a także pieczątkę z uśmiechniętą buzią.

Trzecie i ostatnie spotkanie odbyło się w obecności zaproszonych emerytowanych nauczycieli naszej placówki. Zaproszeni goście przeczytali dzieciom książki: „Stefek Burczymucha”, „Franklin idzie do szkoły” oraz „Foka”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały czytanych utworów a całe spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości.

Znany pisarz Umberto Eco powiedział kiedyś, że „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. Książka pomaga dorosłym i dzieciom doświadczyć pełni życia. Czytanie wartościowych książek ma same zalety. Nie tylko uczą one i wychowują, ale także bawią. A zabawy naszym przedszkolakom nigdy nie powinno zabraknąć. Nauczmy je nawyku czytania, zanim zasiądą w szkolnej ławce. Niech książka, a nie komputer podłączony do sieci, będzie pierwszym nauczycielem czytania i poszukiwania przygód. Sprawmy, aby książki miały swoje szczególne miejsce w przedszkolu i w domu.

Przedszkole Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach