Grudzień 1970. Pamiętamy

piątek, 15 grudzień 2023

"Naród, który traci pamięć, traci sumienie" Zbigniew Herbert

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża i przybrały charakter powstania robotniczego, krwawo stłumionego przez komunistyczne władze.

Tragiczna śmierć Zbigniewa Godlewskiego, zastrzelonego 17 grudnia 1970 roku przy przystanku SKM Gdynia Stocznia stała się symbolem grudniowej masakry, symbolem "czarnego czwartku" w Gdyni. Gdy zginął miał 18 lat. To jego ciało robotnicy położyli na drzwiach i ponieśli ulicą Świętojańską do centrum Gdyni. Tego dnia w Gdyni zastrzelono 18 osób, 15 z nich miało mniej niż 30 lat. 

 

 Film pt. "Czarny czwartek. Dlaczego?" – zrealizowany dla Instytutu Pamięci Narodowej – jest solidnie osadzony w tle historycznym, co pozwala widzom poznać okoliczności wypadków grudniowych i skupić się na losie spacyfikowanej Gdyni. Wykorzystano w nim m. in.: archiwalne nagrania z nasłuchu rozmów milicji i SB, relacje lekarzy z dwóch gdyńskich szpitali, a także ujęcia z planu filmu fabularnego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauze, który stanowi wierną rekonstrukcję gdyńskiej tragedii. Nad filmem dokumentalnym pracowali m.in. scenarzyści „Czarnego czwartku” – Mirosław Piepka i Michał Pruski.

 Zdjęcie pomnika ofiar Grudnia 1970 wzniesionego w Gdyni. Źródło Wikipedia