Spotkanie Rodu Łapińskich i Narwiański Zajazd Szlachecki

poniedziałek, 26 sierpień 2019

Za nami jedno z ciekawszych wydarzeń plenerowych naszej gminy. W minioną niedzielę (25 sierpnia) w Łapach-Szołajdy już po raz szósty spotkali się przedstawiciele Rodu Łapiński. Odbył się też Narwiański Zajazd Szlachecki. Były konie, pokazy umiejętności woltyżerskich, mnóstwo stoisk promocyjnych, wspaniałe atrakcje dla dzieci, dużo dobrej muzyki oraz znakomita okazja do rodzinnych spotkań. Dopisała również słoneczna pogoda i humory. Mnóstwo zabawy było podczas dojenia sztucznej krowy czy strzelania z łuku. Zagrał m.in. zespół „Kapela pod wezwaniem” z Suraża, a zaśpiewał chór „Łapskie Nutki”. Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna przy muzyce zespołu estradowego „Kalinka”.

Na placu przy Wiejskim Domu Kultury w Łapach-Szołajdach ks. Waldemar Krzywiński, proboszcz parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła przewodniczył polowej mszy św. koncelebrowanej przez księży przyjezdnych o nazwisku Łapiński: ks. kan. Witalisa Łapińskiego z Łomży, ks. Dariusza Łapińskiego dziekana z Grajewa oraz ks. kan. Andrzeja Łapińskiego z Jabłoni Kościelnej. Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Krzywiński proboszcz parafii w Olszewie Węgorzewskim, a prywatnie brat księdza proboszcza Waldemara Krzywińskiego.

 Po mszy św. licznie zgromadzonych gości powitał i życzył udanej zabawy m.in. burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. Goście imprezy mogli wysłuchać interesującej prelekcji Łukasza Lubicza Łapińskiego, który mówił m.in. o tym, że  Łapy swoje początki zawdzięczają Łapińskim herbu Lubicz, którzy osiedlili się na lewym brzegu Narwi w pierwszej połowie XV wieku. Przybyli tu z Mazowsza. Najprawdopodobniej na terenie dzisiejszej wsi Łapy-Szołajdy była zlokalizowana pierwsza osada, wokół której powstała Gmina i Miasto Łapy. Organizatorzy przygotowali także wystawę, na której prezentowano drzewo genealogiczne i historię Rodu Łapińskich.

Znakomity pokaz umiejętności jeździeckich zaprezentował Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

- Chciałabym serdecznie podziękować za pomoc w organizacji festynu Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu, Strażakom z OSP w Łapach-Dębowinie, Kołu Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” w Łapach-Dębowinie, pracownikom Domu Kultury w Łapach oraz wszystkim mieszkańcom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie Zajazdu – mówi Edyta Łapińska, instruktor Wiejskiego Domu Kultury w Łapach.

Impreza w Łapach-Szołajdach upamiętnia szlacheckie korzenie naszej gminy.