Łapy

Dziś jest:
wtorek, 19.06
20°C
środa, 20.06
19°C
czwartek, 21.06
21°C
Imieniny:
Gerwazego i Protazego
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

V Ogólnopolska Wystawa Modułowych Makiet Kolejowych – „Kolej w miniaturze” - Łapy 2017

2017-05-16 11:53
Opublikował: Administrator
Już w piątek 26 maja, w Łapach wystartuje trzydniowa impreza kultywująca kolejarskie tradycje Łap pod nazwą „V Wystawa Modułowych Makiet Kolejowych – „Kolej w miniaturze” - Łapy 2017”.

Niezwykła w skali kraju makieta

Na wystawie zostanie zaprezentowana niezwykła trasa kolejowa, stworzona z kilkudziesięciu modułowych makiet, przygotowanych przez modelarzy ze wszystkich stron Polski. Efektem ich wspólnego spotkania będzie blisko 200 metrów torów kolejowych, w trzech układach, z kilkunastoma stacjami, po których będą poruszały się miniaturowe modele pociągów.

Szczególną cechą tego typu makiet jest realistyczne odwzorowanie rzeczywistości panującej w prawdziwym kolejnictwie. Dotyczy to zarówno wyglądu taboru i elementów infrastruktury, jak i zasad prowadzenia ruchu kolejowego. Z wielką pieczołowitością wykonane jest także kolejowe sąsiedztwo, gdzie oprócz pięknych krajobrazów można zobaczyć też m.in.: drogi, mosty i tunele, budynki oraz otaczającą je przyrodę, przechadzających się ludzi, a także inne znane nam z okien pociągów obrazki, takie jak choćby porozrzucane tu i ówdzie śmieci – wszystko wykonane w skali 1:120 i 1:87.

Eksponaty warszawskiej Stacji Muzeum w Łapach

W tym roku swój udział zapowiedziała Stacja Muzeum (Dawne Muzeum Kolejnictwa) z Warszawy, która zaprezentuje kolejowe pamiątki historyczne związane z koleją w naszym regionie. Dodatkowo zaprezentowane będą misternie wykonane modele wagonów i lokomotyw będące własnością Muzeum.

Wizyta na wystawie będzie z pewnością niezapomnianym wrażeniem dla wszystkich przybyłych, nie tylko najmłodszych. Dlatego też organizatorzy zapraszają do przyjścia na wystawę całe rodziny – wizyta w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach będzie wspaniałym prezentem na zbliżający się Dzień Dziecka.

To już piąta edycja odbywającej się cyklicznie w Łapach imprezy. W tym roku planowane jest wybudowanie trasy ponad 2 razy dłuższej niż w roku ubiegłym. Wystawa jest największą tego typu imprezą w północno-wschodniej Polsce, i jednocześnie jedną z największych wystaw modelarstwa kolejowego w skali całego kraju.

Wystawa fotografii „Kolejowe Pejzaże” Adama Okuniewskiego

Symulacja zderzenia pojazdu kolejowego i pokaz ratownictwa

Otwarcie wystawy zaplanowano na sobotę 27 maja, o godz. 10:00. Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu będzie inscenizacji zderzenia samochodu z pojazdem kolejowym i pokaz ratownictwa, który rozpocznie się o godz. 11:00 na terenie rampy kolejowej położonej w sąsiedztwie miejsca organizacji wystawy.

Piątkowa konferencja

Wcześniej, w piątek o godz. 13.00 w siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości odbędzie się konferencja „Historia i dzień dzisiejszy kolei na Ziemi Łapskiej”.

Specjalny pociąg z Białegostoku

Na uroczyste otwarcie wystawy zainteresowanych mieszkańców Białegostoku dowiezie specjalny bezpłatny pociąg Relacji Białystok – Łapy – Białystok. Wyjazd z Białegostoku o godz. 9.30, wyjazd powrotny z Łap o 12.50.

Organizatorzy

Pomysłodawcą imprezy i jednocześnie organizatorem przyjazdu wystawców jest Jerzy Roszkowski z pracowni modelarskiej Domu Kultury w Łapach. Impreza nie odbyłaby się bez modelarzy z całej Polski.

Organizatorami wystawy są: Burmistrz Łap, Zespół Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarneckiego w Łapach, Dom Kultury w Łapach.

Organizację wspierają: Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa “Kolejowe Podlasie”, Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, Łapskie Towarzystwo Regionalne im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Łapach, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Łapach, Ochotnicza Straż Pożarna w Łapach, Zakład Linii Kolejowych PKP PLK SA w Białymstoku, Komisariat Policji w Łapach, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Dom Kultury w Łapach.

Wydarzenie zostało objęte opieką medialną przez TVP Białystok i Radio Białystok oraz patronatem honorowy Marszałka Województwa Podlaskiego.

  • V Ogólnopolska Wystawa Modułowych Makiet Kolejowych – „Kolej w miniaturze” - Łapy 2017
Podziel się

Najnowsze wiadomości