Łapy

Dziś jest:
niedziela, 21.10
9°C
poniedziałek, 22.10
6°C
wtorek, 23.10
6°C
Imieniny:
Urszuli i Hilarego
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

„Znane i mniej znane oblicze Marszałka Józefa Piłsudskiego” – spotkanie z Jackiem Delertem

2017-11-10 14:18
Opublikował: Administrator

Józef Piłsudski był bohaterem spotkania 8 listopada br. w bibliotece w Łapach. Zorganizowano je w ramach ustanowionego przez Sejm RP roku 2017, rokiem Józefa Piłsudskiego, a także 150 rocznicy jego urodzin. Sylwetkę Marszałka przybliżył słuchaczom prowadzący - pasjonat historii, przewodnik, Jacek Delert. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć mniej znane, ale jakże ciekawe fakty z prywatnego życia naczelnego wodza Armii Polskiej.

Piłsudski był wybitnym politykiem i mężem stanu, a patriotyczne wychowanie, które otrzymał w rodzinnym domu, jak podkreślał prelegent, zawarzyło na całym jego życiu. Marszałek uchodził za przystojnego mężczyznę, ale słabą płeć oczarowywał inteligencją i charyzmatyczną osobowością. Wierny do końca swoim ideałom i swojej ojczyźnie, kobietom, wybrankom jego serca, wierny tylko, gdy darzył je uczuciem. Słuchając tej frapującej opowieści, mieliśmy wyjątkową okazję poznać sylwetki najważniejszych kobiet, które trwały u jego boku oraz towarzyszyły mu w życiu i działalności konspiracyjnej. Jednak, jak zaznaczył prowadzący, prawdziwą miłością Piłsudski darzył tylko trzy kobiety. Pierwszą i najważniejszą była matka, obok której prochów spoczęło jego serce oraz dwie córki Wanda i Jadwiga. Te pasjonujące spotkanie i wspólne odkrywanie mniej znanego oblicza Marszałka spotkało się z dużym zainteresowaniem przybyłych.

Imprezie towarzyszyła wystawa w holu biblioteki pt. „Józef Piłsudski - Komendant - Naczelnik – Marszałek”. Dziękujemy Domowi Kultury za udostępnienie Sali,mieszkańcom za liczne uczestnictwo i zapraszamy do oglądania ekspozycji. 

  • „Znane i mniej znane oblicze Marszałka Józefa Piłsudskiego” – spotkanie z Jackiem Delertem
  • „Znane i mniej znane oblicze Marszałka Józefa Piłsudskiego” – spotkanie z Jackiem Delertem
Podziel się

Najnowsze wiadomości