Łapy

Dziś jest:
środa, 12.12
1°C
czwartek, 13.12
-2°C
piątek, 14.12
-1°C
Imieniny:
Adelajdy i Aleksandra
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Nowy nabytek strażaków ochotników

2018-02-21 11:10
Opublikował: Administrator
Od ponad tygodnia strażacy ochotnicy z Uhowa mają do dyspozycji samochód operacyjny Volkswagen T4. Otrzymali go nieodpłatnie z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Samochód nie jest nowy, ale w pełni sprawny. Strażacy planują także odnowić tapicerkę, aby wyglądał jeszcze lepiej. Auto jest 9-osobowe. Będzie służyło m.in. do przewozu ratowników i do holowania łodzi ratunkowej na akcje na rzece. Ze względu na położenie nad Narwią i w Narwiańskim Parku Narodowym  wyposażenie w taki sprzęt jest niezbędne. Jednostka w Uhowie pozyskała również łódź motorową z Narwiańskiego Parku Narodowego. Dysponuje także saniami lodowymi. Ten sprzęt z w pełni zabezpiecza działania jednostki na wodzie i na lodzie w przypadku konieczności działań ratowniczych.

 - Dziękujemy Podlaskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP St. Bryg. Jarosławowi Wendt za nieodpłatne przekazanie samochodu na rzecz naszej jednostki oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskanie tego pojazdu – mówi Daniel Koszczuk, prezes OSP w Uhowie.

W planach na 2018 r. jednostka w Uhowie ma także zakup ubrań do pracy w wodzie dla 2 ratowników. Z kolei gmina Łapy użyczyła strażakom czterostanowiskowy garaż do przechowywania łodzi i samochodu. W ubiegłym roku na działalność OSP w Uhowie gmina przeznaczyła 42 tys. zł.

Jednostka OSP Uhowo znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym co oznacza, że uhowscy strażacy są do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy mają ustalone dyżury i ruszają do akcji w ciągu 5 minut od zgłoszenia. To właśnie oni najczęściej jako pierwsi przyjeżdżają do zdarzeń na drodze wojewódzkiej Białystok-Łapy. Uczestniczyli na przykład we wtorkowej (20.02) akcji, gdy doszło do wypadku między Uhowem a Łapami. Na szczęście w tym zdarzeniu nie było ofiar śmiertelnych. Teraz, gdy  prowadzona jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 682 trzeba zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do warunków na drodze. W poniedziałek (19.02) w okolicach Turośni Dolnej zginął rowerzysta potrącony przez ciężarówkę.

wypadek.jpg

Akcja ratunkowa z dnia 20 lutego br., w której brali udział strażacy ochotnicy z Uhowa.

  • Nowy nabytek strażaków ochotników
  • Nowy nabytek strażaków ochotników
  • Nowy nabytek strażaków ochotników
Podziel się

Najnowsze wiadomości