Łapy

Dziś jest:
niedziela, 09.12
5°C
poniedziałek, 10.12
2°C
wtorek, 11.12
0°C
Imieniny:
Wiesławy i Leokadii
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Dzień sołtysa

2018-03-11 11:51
Opublikował: Administrator
- Z okazji Dnia Sołtysa składam w imieniu własnym, ale także całego samorządu, wszystkim Sołtysom oraz Radom Sołeckim naszej gminy wyrazy uznania i szacunku oraz podziękowania za zaangażowanie w wiele wspólnych działań. Życzę Państwu, aby Wasza praca była doceniana przez mieszkańców wsi, i aby przynosiła satysfakcję -mówi burmistrz Łap Urszula Jabłońska.

W Gminie Łapy pracuje 26 sołtysów, którzy zostali wybrani przez mieszkańców wsi. 11 marca każdego roku obchoodzą swoje święto. Sołtys, jako główny reprezentant władzy na najbliższym mieszkańcom szczeblu samorządowym, jest najlepszym pośrednikiem między gminą a mieszkańcami.

Na co dzień zajmuje się sprawami swoich lokalnych społeczności. Stara się rozwiązywać problemy mieszkańców wsi. To przede wszystkim dzięki zaangażowaniu sołtysów łapskie wsie pięknieją, a mieszkańcy coraz chętniej angażują się w organizację festynów i dożynek, biorą udział w konkursach oraz innych inicjatywach integrując się we wspólnym działaniu. Funkcja sołtysa ma wielowiekową tradycję.

Kompetencje sołtysa

•    reprezentuje sołectwo na zewnątrz,
•    zwołuje i organizuje zebranie wiejskie,
•    realizuje uchwały Rady Miejskiej dotyczące sołectwa
•    w zakresie ustalonym przez Radę Miejską dokonuje m.in. poboru podatków rolnego, leśnego i od nieruchomości jako inkasent organu podatkowego,
•    uczestniczy w sesjach Rady Miejskiej, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania.
•    zobowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji Rady Miejskiej, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.

Wynagrodzeniem za pracę sołtysa jest dieta.

Podziel się

Najnowsze wiadomości