Łapy

Dziś jest:
piątek, 18.01
-2°C
sobota, 19.01
-3°C
niedziela, 20.01
-3°C
Imieniny:
Piotra i Małgorzaty
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Bezpłatne szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom

2018-03-15 11:45
Opublikował: Administrator
Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje o kampanii „Wiosna bez pneumokoków”, dotyczącej bezpłatnych szczepień przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptoccocus pneumoniae realizowanej przez Ministra Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku oraz Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi województwa podlaskiego.

Szczepienia  przeznaczone są dla dzieci z roczników 2013-2016 (przed ukończeniem  5 roku życia).

Jak podkreśla Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny szczepienia są najlepszą formą profilaktyki. Skutecznie zapobiegają zakażeniom wywołanym przez Streptoccocus pneumoniae, które to bakterie są częstą przyczyną:

  • zapalenie ucha środkowego – prawie każde dziecko do 5. roku życia ma za sobą przebyte zapalenie ucha środkowego wywołane przez pneumokoki;
  • zapalenie zatok obocznych nosa;
  • zapalenie płuc – czynnikami sprzyjającymi są przewlekłe choroby płuc oraz jako powikłanie grypy;
  • zapalenie spojówek.

Kto może zostać zaszczepiony

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016)

Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

Co należy wiedzieć

  • Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne!
  • Jeśli jesteś zainteresowany zaszczepieniem dziecka – zgłoś się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!
  • Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do  20 kwietnia 2018 r.
  • Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.
  • Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Jeśli chcesz zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, skontaktuj się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożyłeś deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

Podziel się

Najnowsze wiadomości