Łapy

Dziś jest:
sobota, 19.01
-6°C
niedziela, 20.01
-3°C
poniedziałek, 21.01
-5°C
Imieniny:
Henryka i Mariusza
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Odpowiednio potraktuj śmieci, a żarówka się zaświeci

2018-06-05 18:00
Opublikował: Administrator
W kwietniu i maju dzieci ze szkół podstawowych w Łapach (SP1 i Szkoła Katolicka), Płonce Kościelnej oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 1 miały okazję przekonać się co dzieje się z naszymi śmieciami. Dzięki zajęciom proekologicznym, w ramach projektu „Odpowiednio potraktuj śmieci, a żarówka się zaświeci” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, uczestnicy zwiedzili spalarnię śmieci w Białymstoku i dowiedzieli się w jaki sposób powinno się segregować odpady.

Dzieci miały okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania zakładu i przekonać się, co się dzieje z wyrzucanymi przez nas śmieciami. Obejrzały halę przyjęć odpadów, sterownię, z której kontrolowane są wszystkie parametry pracy zakładu, stanowisko operatora, który podaje odpady do spalenia. Zobaczyły kocioł, w którym spalane są śmieci. Dowiedziały się, że odpady spalane w temperaturze 850°C nie zanieczyszczają powietrza, a przy okazji produkowana jest energia elektryczna i cieplna, z której korzystają mieszkańcy Białegostoku.

Zadanie miało na celu zwiększenie aktywności prośrodowiskowej najmłodszych mieszkańców gminy Łapy oraz zapoznanie ich z działaniami mającymi pozytywny wpływ na środowisko. Dzieci dowiedziały się jakie są główne problemy związane z wpływem człowieka na najbliższe środowisko oraz w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jego stanu, poprzez niewielkie zmiany przyzwyczajeń i zachowań konsumenckich we własnych domach i jak dzięki efektywnej gospodarce odpadami uzyskać energię elektryczną i cieplną.

 

Fundacja Aktywizacja

 

Projekt „Odpowiednio potraktuj śmieci, a żarówka się zaświeci” realizowany jest przez Fundację Aktywizacja dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

 

Podziel się

Najnowsze wiadomości