Łapy

Dziś jest:
sobota, 19.01
-6°C
niedziela, 20.01
-3°C
poniedziałek, 21.01
-5°C
Imieniny:
Henryka i Mariusza
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Medale „Za zasługi dla Policji”

2018-07-30 13:39
Opublikował: Administrator
Burmistrz Łap Urszula Jabłońska i dziekan łapski, ks. kanonik Krzysztof Jurczak, znaleźli się wśród sześciu osób, które odebrały medale podczas odbywających się w niedzielę, 29 lipca, w Białymstoku wojewódzkich uroczystości w 99. rocznicę powstania Policji Państwowej. Wcześniej 11 lipca podczas miejskich obchodów Święta Policji w Łapach osiemnastu policjantów z łapskiego komisariatu zostało awansowanych na wyższy stopień policyjny. Wśród nich, awansowany przedterminowo, st. asp. Wojciech Borowski, kierownik Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji w komisariacie Policji w Łapach.

Policja Państwowa w Polsce została powołana ustawą sejmową z 24 VII 1919 r. Ten dzień jako Święto Policji obchodzony jest od 1995 roku. W niedzielę 29 lipca swoje święto obchodził podlaski garnizon Policji, w którym służbę pełni 2 866 funkcjonariuszy (w tym 586 kobiet i 2 280 mężczyzn) i pracuje 913 pracowników Policji.

 

Wojewódzkie obchody Święta Policji rozpoczęły się na Rynku Kościuszki. W uroczystości udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Jan Lach, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, a także kadra kierownicza podlaskiej Policji na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku nadinspektorem Danielem Kołnierowiczem oraz liczni zaproszeni goście i mieszkańcy Białegostoku. Po przeglądzie pododdziałów, delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz Pomnikiem Danuty Siedzikówny ps. Inka. Z Parku Planty uczestnicy święta udali się pod Pomnik Mordu Katyńskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

 

W jej trakcie przyznano medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W garnizonie podlaskim nominacje na wyższe stopnie policyjne otrzymało 886 funkcjonariuszy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 7 funkcjonariuszy zostało wyróżnionych Medalami "Za Długoletnią Służbę". Medal ten przyznawany jest jako nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, w służbie na rzecz Państwa. W uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnił Odznaką „Zasłużony Policjant” - 5 funkcjonariuszy podlaskiej Policji. Medalem „Za zasługi dla Policji” odznaczonych zostało 6 osób, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz Urszula Jabłońska i ks. dziekan Krzysztof Jurczak, kapelan łapskich policjantów.

 

Całość obchodów wojewódzkiego Święta Policji uświetniła defilada  Kompanii Reprezentacyjnej Policji, Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i pododdziału funkcjonariuszy odznaczanych i mianowanych.

  • Medale „Za zasługi dla Policji”
Podziel się

Najnowsze wiadomości