Łapy

Dziś jest:
piątek, 18.01
-2°C
sobota, 19.01
-3°C
niedziela, 20.01
-3°C
Imieniny:
Piotra i Małgorzaty
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

UWAGA. Komunikat. Polska niepodległa. Stacyja zdobyta. Miasto Łapy wyzwolone!

2018-09-13 10:11
Opublikował: Administrator
O zajęciu stacji kolejowej w Łapach i odbiciu z rąk Niemców osady Łapy w 1918 r. w swojej książce „Łapy miasto przy kolei” pisze Piotr Sobieszczak. Autor monografii o Łapach przytacza cytaty z gazety warszawskiej „Głos” i krakowskiej gazety „Czas”. O potyczce o Łapską Stacyję trwającej 2 dni pisały gazety w całym kraju. Jest to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie w dziejach naszego miasta. Ten moment uważany jest za symboliczne odzyskanie niepodległości przez nasze miasto. Na kanwie tych wydarzeń w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości reż. Adam Karasiewicz oparł scenariusz wydarzenia pn. "Zajęcie Stacyi".
- Rekonstrukcję tych wydarzeń przedstawimy z udziałem pirotechników i grupy rekonstrukcyjnej 10. Pułku Ułanów Litewskich oraz aktorów Teatru Kaprys w niedzielę 23 września na placu przed Domek Kultury w Łapach. Impreza rozpocznie się o godz. 16.00 koncertem Lecha Makowieckiego oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Ok. godz. 18.00 odbędzie rekonstrukcja wydarzeń z listopada 1918 r. A o 19.00 zapraszamy na potańcówkę przy muzyce lat 20. i 30 - mówi Grzegorz Perkowski, dyrektor Domu Kultury w Łapach.
 
Będzie koncert Lecha Makowieckiego oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem Łapskie Nutki i dziećmi z Ogniska Muzycznego.
 
A na koniec, któż nie zna takich przebojów jak: „Ta ostatnia niedziela ...”, „Baby, ach te baby ...” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Przy tych i wielu innych przebojach z tamtych lat będziemy mogli potańczyć razem z aktorami "Pijanej Sypialni" na specjalnie przygotowanej łapskiej „patelni”. Nie zabranie też wspólnie zatańczonego poloneza i innych oberków, mazurków, kujawiaków.
 
Dla wszystkich, którzy przybędą w strojach z lat 20. i 30. mały upominek. 
 
Dla najmłodszych odbędzie się wielka gra niepodległościowa.
 
- Zapraszam mieszkańców miasta i gminy Łapy do udziału w tych wydarzeniach. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego doniosłego jubileuszu i uczestniczą w naszym radosnym narodowym święcie – mówi Urszula Jabłońska, burmistrz Łap.
 
Impreza w niedzielę, 23 września, to jedna z wielu inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych, mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń historycznych oraz osób związanych z odzyskaniem niepodległości. Do współorganizacji obchodów jubileuszu ważnego dla każdego Polaka włączyło się wiele środowisk. Zawiązał się m.in. łapski Komitet obchodów 100-lecia niepodległości, a teraz na realizację patriotycznych inicjatyw udało się pozyskać dodatkowe ponad 60 tys. zł rządowego wsparcia w ramach dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
 
Projekt pn. „Koleje do Niepodległości” Fundacji Aktywizacja, który otrzymał dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, zawiera zbiór pomysłów wypracowanych wspólnie przez członków Komitetu obchodów 100-lecia niepodległości.
 
Pamiętajmy o swojej historii i kulturze i przekazujmy ją dalej. 
 
Serdecznie zapraszamy.
 

Organizatorzy: 
 
Urszula Jablonska - Burmistrz Łap
Dom Kultury w Łapach 
Fundacja Aktywizacja
Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach 
Opracowanie historyczne: Piotr Sobieszczak
Scenariusz i reżyseria rekonstrukcji: Adam Karasiewicz
Scenografia i przygotowanie graficzne: Dariusz Gumowski, Jerzy Baranczuk, Urszula Andrejuk, MOPS
Kierownictwo: Grzegorz Perkowski
Produkcja: Dom Kultury w Łapach
 
loga.jpg
 
Screen_172 Sep. 25 13.03.jpg
Podziel się

Najnowsze wiadomości