Łapy

Dziś jest:
niedziela, 24.02
-5°C
niedziela, 24.02
0°C
poniedziałek, 25.02
4°C
Imieniny:
Macieja i Bogusza
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Teatr Kaprys w Brześciu na Białorusi

2018-09-24 11:13
Opublikował: Administrator
W dniach 14-16 września Teatr Kaprys ze spektaklem "Z Pieśni wzięte" gościł w Brześciu na Białorusi. Łapska grupa teatralna została zaproszona przez tamtejszy teatr miejski na XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Biała wieża". Na przegląd ten przyjechały zespoły teatralne z wielu państw. Teatr z Łap jako jedyna grupa reprezentował Polskę.

Przedstawienia gromadziły liczną publiczność. Bardzo ciepło przyjęła ona spektakl łapskiego Teatru Kaprys, oparty na balladach naszego wieszcza. W trakcie późniejszych rozmów okazało się, że twórczość Mickiewicza jest na Białorusi dobrze znana i bariera języka zupełnie nie przeszkadzała zgromadzonej publiczności.

Festiwal nie miał co prawda formuły konkursu, ale ostatniego dnia dyrekcja przeglądu zorganizowała spotkanie z grupą sześciu krytyków teatralnych z Moskwy, Mińska i Brześcia. Każda z zaproszonych osób analizowała wszystkie obejrzane spektakle. Krytycy entuzjastycznie wypowiadali się o przedstawieniu z Łap, wprawiając młodych aktorów wręcz w zakłopotanie. Teatrolodzy byli zdziwieni, że Kaprys to grupa amatorska a nie zawodowa, podziwiali kompozycję, aktorstwo i reżyserię spektaklu. Pani krytyk z Moskwy wprost stwierdziła, iż widziała już wiele przedstawień na podstawie twórczości Mickiewicza, ale "to było zdecydowanie najlepsze". (Dla porównania następnie omawiany zawodowy teatr z Moskwy został w ocenie krytyków potraktowany bardzo drastycznie).

Pobyt w innym kraju był dla łapskich aktorów zupełnie nowym doświadczeniem. W pamięci pozostaną obejrzane spektakle i serdeczność mieszkańców Brześcia, którą dało się odczuć nie tylko na scenie.

Teatr Kaprys Łapy

  • Teatr Kaprys w Brześciu na Białorusi
  • Teatr Kaprys w Brześciu na Białorusi
Podziel się

Najnowsze wiadomości