Łapy

Dziś jest:
piątek, 18.01
-2°C
sobota, 19.01
-3°C
niedziela, 20.01
-3°C
Imieniny:
Piotra i Małgorzaty
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Aktualności

Nowa stacja uzdatniania wody

2018-10-31 12:51
Opublikował: Administrator
Przez lata mieszkańcy niektórych części gminy Łapy borykali się z problemem niedoboru wody. Spadki ciśnienia wody, jej zmienione parametry szczególnie dokuczliwe były w sezonie letnim. Teraz ma to się raz na zawsze zmienić za sprawą największej jak dotąd inwestycji w gminie Łapy - modernizacji oczyszczalni ścieków z budową stacji uzdatniania wody w Płonce Strumiance. Realizację dofinansowanej ze środków NFOŚiGW inwestycji monitorował Paweł Ciećko, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Jednym  z etapów tej inwestycji jest modernizacja stacji uzdatniania wody w Płonce Strumiance wraz z budową 4 km rurociągu tranzytowego do Łap.

- Zbudowaliśmy zbiornik uśredniający, gdzie przy brakach wody, jeśli takie wystąpią, możemy podać tę wodę w odpowiedniej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem – mówi Dariusz Kruszewski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łapach.

Nowe ujęcie wody opiera się na 3 studniach głębinowych (dwie istniejące zostały poddane renowacji oraz wybudowano trzecią), z których woda po napowietrzeniu trafia na zespół filtrów, a następnie jest uzdatniana. Nowe ujęcie wody już działa i wkrótce całkowicie zastąpi dwie stare nieefektywne i przestarzałe stacje uzdatniania wody przy ul. Spółdzielczej i Płonkowskiej w Łapach.

- Obiekt został oddany do użytkowania w 1980 roku i wymagał modernizacji – mówi Dariusz Kruszewski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łapach.

Na budowę nowego ujęcia wody w Płonce Strumiance dotację dał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wtorek (30 października) inwestycję odwiedził Paweł Ciećko, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Podczas wizyty mówił m.in. o gminie Łapy jako liderze w pozyskiwaniu środków z NFOŚiGW.

- W różnym stopniu gminy korzystają ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oczywiście, gmina Łapy jest tutaj jak gdyby takim liderem, który pokazuje, że można coś dobrego zrobić - mówił Paweł Ciećko.

Oprócz nowego ujęcia wody, projekt o wartości 52 mln złotych zawiera budowę kanalizacji w dwóch miejscowościach - Łupiance Starej i Płonce-Kozły.

Modernizowana jest też gminna oczyszczalnia ścieków. Mimo milionowych wydatków gminy, opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków nie wzrosną.

Zobacz relację TVP 3 Białystok: tutaj

 

 

  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
  • Nowa stacja uzdatniania wody
Podziel się

Najnowsze wiadomości