Łapy

Dziś jest:
piątek, 22.02
-6°C
sobota, 23.02
-6°C
niedziela, 24.02
-1°C
Imieniny:
Marty i Małgorzaty
Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!
Strona główna Miasto i gmina

Działalność charytatywna w Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach

2019-01-25 12:10
Opublikował: Administrator

„Tak mało na świecie dobroci,

A tyle jej światu potrzeba!

Nią życie jak słońcem się złoci,

Nią ziemia się zbliża do nieba”

                            Lucjan Rydel

 

      To jaki będzie nasz świat, zależy w dużej mierze od nas i od tego, jakie wartości wpoimy naszym dzieciom.

    Dziecko w przedszkolu wkracza w swój pierwszy społeczny świat. Jest to bardzo ważny okres w budowaniu relacji między dzieckiem, a jego rówieśnikami i dorosłymi. Relacje, których dziecko uczy się w wieku przedszkolnym są fundamentem jego dorosłych zachowań. Przedszkole stymuluje rozwój intelektualny, poszerza dotychczasowe doświadczenia dziecka, ukierunkowuje jego rozwój społeczny i uczuciowy. Codzienna styczność z rówieśnikami, wspólne zajęcia sprzyjają rozwojowi życzliwości i koleżeństwa. W różnorodnych sytuacjach przedszkolaki uczą się okazywać współczucie, pomagać, dzielić się zabawkami, robić miłe niespodzianki czy prezenty, uwzględniać potrzeby innych. Chcemy wychować dziecko ciekawe otaczającego je świata, pełne wobec niego życzliwości i szacunku, wrażliwe na wszelkie przejawy niesprawiedliwości czy przemocy, spieszące z pomocą tym, którzy tej pomocy potrzebują. Rozbudzamy wrażliwość i empatię, a pomoc innym jest integralną częścią naszej pracy wychowawczej. W okresie przedszkolnym najłatwiej jest zaszczepić w dziecku określony sposób zachowań społecznych. Przykład i wykonywanie konkretnych zadań to niezawodne metody oddziaływań. Stąd nasz pomysł na udział wychowanków wraz z rodzicami w działaniach charytatywnych. W pierwszym półroczu przystąpiliśmy do kilku (siedmiu) akcji społecznych i przedsięwzięć mających na celu pomoc potrzebującym.

Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją „Pomóż im” działającą na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. Fundacja propaguje ideę hospicyjną poprzez kampanię „Pola Nadziei”. W ramach współpracy prowadzono zbiórkę funduszy na potrzeby podopiecznych fundacji pod hasłem „Słoik Nadziei” oraz sadzono cebulki żonkili – symbolu nadziei – tworząc w ogrodzie przedszkolnym „Pole Nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną – będą rozdawane w trakcie ulicznych kwest. Pozyskane w ten sposób fundusze ułatwią zaspokojenie potrzeb nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodzin – podopiecznych hospicjum.

Podobny cel przyświecał akcji społecznej „Zostań Świętym Mikołajem”. Podjęliśmy się zadania zbiórki prezentów dla dzieci z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Gromadziliśmy zabawki, kosmetyki, materiały papiernicze, książki, słodycze itp. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane dzieciom z oddziału onkologii i hematologii oraz zaprzyjaźnionego Domu Dziecka.

Kolejnym przedsięwzięciem, w którym uczestniczyliśmy była wielka zbiórka monet pn. „Góra Grosza” – organizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom” na przełomie listopada i grudnia. Celem  była pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji było działanie edukacyjne – pokazanie przedszkolakom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

W okresie przedświątecznym włączyliśmy się w akcję, której patronowała Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Białymstoku. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności, materiałów piśmienniczych, przyborów szkolnych oraz środków czystości, a pomoc została skierowana do Polaków na Litwie.

Zaproszeni przez Minister Edukacji Narodowej włączyliśmy się również w akcję „Razem na święta” i podjęliśmy działania związane z przedświątecznym wolontariatem. Zorganizowaliśmy pomoc osobom chorym w przedświątecznych porządkach (3), pomoc osobie niepełnosprawnej w zakupach (1). Wykonywaliśmy drobne upominki świąteczne – stroiki i obdarowaliśmy nimi osoby samotne (5). Sześciolatki zaprosiły do przedszkola seniorów z Dziennego Domu „Senior +” w Łapach i wystawiły jasełka bożonarodzeniowe.       Zadaniem, którego efekt końcowy zależał wyłącznie od zaangażowania, wytrwałości i pracowitości przedszkolaków był „Łańcuch Dobra” – wykonanie jak najdłuższego papierowego łańcucha choinkowego. Akcja organizowana przez Stowarzyszenie „Pro Salute” miała na celu pomoc dzieciom z dystrofią mięśniową – podopiecznym Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

       Dzięki zaangażowaniu dzieci i hojności rodziców nasze wspólne działanie przyniosły niesamowite efekty. Wierzymy, że bezinteresowna pomoc innym dała wszystkim uczestnikom prawdziwą satysfakcję.

        Z optymizmem patrzymy w przyszłość – wszak „Czym skorupka …”.

                                                                                    

  • Działalność charytatywna w Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach
  • Działalność charytatywna w Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach
  • Działalność charytatywna w Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach
  • Działalność charytatywna w Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach
  • Działalność charytatywna w Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach
Podziel się

Najnowsze wiadomości