Święto Narodowe Trzeciego Maja w Łapach

piątek, 30 kwiecień 2021

Ze względu na obostrzenie epidemiczne nie odbędą się uroczystości, które z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja co roku miały miejsce w Łapach.

Przedstawiciele władz samorządowych 3 maja (poniedziałek) o godz. 13.00 symbolicznie złożą kwiaty przy Pomniku Niepodległości i Pomniku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Zachęcamy mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonych flag i udekorowanie w ten sposób swoich balkonów, okien czy posesji.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z okazji obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja informuje o niemal 100 wydarzeń w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie, które te obchody uświetni.

Wśród propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:

  • Koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
  • Wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
  • Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
  • Warsztaty interpretacji tekstów poetyckich, prowadzone przez Teatr Muzyczny w Łodzi (online).
  • Jasnogórski Koncert Pieśni Maryjnych (MKDNiS, Biuro Programu „Niepodległa”, Polsat, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - transmisja telewizyjna).
  • Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
  • Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).

Część wydarzeń będzie realizowana 3 maja, część odbędzie się w terminie późniejszym, a ich formuła (online/stacjonarnie) będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej.

Pełna lista wydarzeń znajduje się tutaj.

Zachęcamy również do odwiedzenia specjalnej strony przygotowanej w związku z 230. rocznicą Konstytucji 3 Maja.