Wspólnota Gruntowa Spółka „Binduga” sprzeda Gminie stadion

środa, 21 lipiec 2021

Na walnym zebraniu w poniedziałek 19 lipca członkowie Wspólnoty Gruntowej Spółki „Binduga” w Łapach podjęli decyzję o sprzedaży Gminie działki, na której zlokalizowany jest miejski stadion.

Tym samym zakup stadionu przez Gminę nabiera konkretnych kształtów i staje się faktem!

W końcu po kilkudziesięciu latach uregulowana zostanie sytuacja prawna stadionu miejskiego i Ośrodka Kultury Fizycznej,  który dotąd nie miał żadnego tytułu do dysponowania gruntami, a funkcjonuje w tej lokalizacji od 1975 roku. Wkrótce się to zmieni.

Próby uregulowania kwestii własności

Od początku kadencji o porozumienie w tej ważnej dla mieszkańców sprawie zabiegał burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Już w sierpniu ubiegłego roku w porozumieniu ze Wspólnotą Gruntową Binduga przedłożył radnym Rady Miejskiej propozycję dzierżawy nieruchomości przez okres 25 lat za cenę 630 zł brutto równą miesięcznej wysokości należnego podatku od nieruchomości. To rozwiązanie nie spotkało się jednak z aprobatą większości radnych, którzy argumentowali wtedy, że „to tylko doraźne rozwiązanie problemu” i lepszy byłby zakup nieruchomości. Zdania radnych były podzielone. Do podpisania umowy dzierżawy ostatecznie nie doszło.

Pan burmistrz tematu jednak „nie odpuścił”, bo jak wielokrotnie powtarzał „w XXI w. nie powinniśmy mieć stadionu, który nie ma żadnych możliwości inwestycyjnych, którego sytuacja prawna nie jest uregulowana, gdzie jest żużlowa bieżnia i niezadaszone trybuny”. Kontynuował rozmowy z przedstawicielami Wspólnoty Gruntowej Binduga, aby uporządkować kwestię własności stadionu, i aby gmina mogła pozyskiwać środki zewnętrzne na modernizację obiektu, który w końcu mógłby być dostosowany do obecnych standardów.

Gmina kupi stadion

Dlatego, gdy poprawiła się sytuacja finansowa Gminy burmistrz Krzysztof Gołaszewski spotkał się z zarządem i członkami Wspólnoty, aby przedstawić ofertę zakupu tej nieruchomości. Uczestniczył też w zebraniu Wspólnoty, na którym zapadła pomyślna decyzja w tej sprawie. To poważny krok do zakupu. Działka o powierzchni 3.7217 ha, położona przy ul. Leśnikowskiej w Łapach, została wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę ponad 2 mln 265 tys. zł.

- Dziękuję Zarządowi i wszystkim Członkom Wspólnoty Binduga za tak prospołeczną i odpowiedzialną decyzję, na której skorzystają wszyscy mieszkańcy. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy finalizować transakcję – zapowiada burmistrz.

Stadion na miarę XXI wieku

Gmina jako właściciel nieruchomości będzie mogła pozyskiwać zewnętrzne środki, inwestować w obiekty sportowe i modernizować stadion.

Na taki nowoczesny i funkcjonalny stadion czekają nasi zdolni młodzi sportowcy, piłkarze klubów sportowych Pogoni czy Petrusa, kibice oraz mieszkańcy, którzy uczestniczą w miejskich imprezach organizowanych na tym terenie. Marzenie wielu mieszkańców o stadionie dostosowanym do potrzeb ma szansę niebawem się spełnić!