Julian Rząca i Marcin Twarowski pracowali przy konstruowaniu bolidu CMS-07

środa, 21 lipiec 2021

Dwóch studentów Politechniki Białostockiej Julian Rząca i Marcin Twarowski z Gminy Łapy pracowało przy konstruowaniu kolejnego, już siódmego bolidu CMS-07, który weźmie udział w trzech zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student.

Bolid powalczy na torach w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech.

Podczas oficjalnej prezentacji najnowszego bolidu w poniedziałek (19.07) na placu przed Politechniką Białostocką zdolnym studentom osobiście pogratulował sukcesu burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Zespół Cerber MotorSport z Politechniki Białostockiej tworzyło 25 studentów wydziałów mechanicznego, elektrycznego i informatycznego. Przez ostatnie dwa lata budowali pojazd.

Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie lub zaprojektowanie i zbudowanie, a następnie wystawienie do zawodów swojego prototypu samochodu wyścigowego. Następnie przez cały rok na jedenastu torach Formuły 1 odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

Pierwszy raz możliwości samochodu wyścigowego będą sprawdzone pod koniec lipca na zawodach w Austrii, na słynnym torze F1 Red Bull Ring w Spielberg. Następnie na Węgrzech i we Włoszech.

Podczas zawodów Formula Student bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem będzie dwukrotne pokonanie 11-kilometrowego toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców. Oprócz tego bolid będzie sprawdzany m.in. pod względem osiągania prędkości na krótkim odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu, wycena kosztów powstania pojazdu oraz biznesplan.

Źródło: Politechnika Białostocka