Spotkania z mieszkańcami. Warto rozmawiać

piątek, 30 lipiec 2021

Dwa spotkania z mieszkańcami zorganizował w lipcu burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Pierwsze odbyło się (27.07) po południowej stronie Łap w sali „Gracja”, na drugie burmistrz zaprosił mieszkańców (29.07) do nowego budynku Domu Kultury. Mimo wakacji sporo osób zainteresowanych bieżącymi sprawami Gminy oraz planami na przyszłość uczestniczyło w spotkaniach.

Burmistrz obydwa spotkania rozpoczął od prezentacji podsumowującej swoją pracę, pracę urzędu i jednostek gminnych. Mówił także o bieżących sprawach, sukcesach i planach na przyszłość. Mieszkańcy mieli także okazję spotkać się i porozmawiać z zastępcą burmistrza Krzysztofem Dudzińskim i sekretarz gminy Joanną Micotą.

Podobnie, jak na poprzednich spotkaniach mieszkańcy pytali głównie o budowę i remont konkretnych lokalnych dróg. Niezmiennie, mimo pozyskanych rekordowych środków na przebudowę i budowę dróg w gminie Łapy z Funduszu Dróg Samorządowych oraz już wykonanych i trwających remontów - to wciąż najbardziej nurtujący mieszkańców problem. Wiele jest bowiem jeszcze do zrobienia w tym zakresie. Mieszkańcy mówili m.in. o potrzebie remontu uliczek na tzw. Osiedlu Cukrowniczym czy ul. Handlowej. Zgłaszali też potrzebę budowy parkingu przy szpitalu przy ul. Korczaka. Niektórzy mieszkańcy chcieliby, aby na cmentarzu została zainstalowana przenośna toaleta. Mówili także o miejscach, gdzie widzieliby potrzebę ustawienia dodatkowych ławeczek.

Interesowali się też sprawą targowiska oraz dworca kolejowego i tym, jak będzie wyglądał nowy budynek. Dopytywali, gdzie konkretnie powstaną tzw. ogródki kieszonkowe, m.in. na tworzenie których Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 mln zł z tzw. funduszy norweskich. Mieszkańców interesowało też kiedy i na jakich zasadach ruszy nabór do tworzonego w Daniłowie Dużym Centrum Opiekuńczego. Przy okazji chwalili ten pomysł, który da wytchnienie opiekunom osób niepełnosprawnych. Jeden z mieszkańców pytał, czy Gmina planuje otworzyć siłownię miejską w południowej części miasta. Było też pytanie dotyczące gazyfikacji miasta. Sprawą ważną dla mieszkańców jest też zaprowadzenie porządku i czystości, również na prywatnych posesjach w Łapach. Radzili, aby do współpracy przy egzekwowaniu porządku zaangażować dzielnicowych. Zwracali też uwagę na potrzebę zwiększenia kontroli bezpieczeństwa na ul. Sikorskiego, gdzie jest duży ruch pojazdów. Mieszkańcy chcieli też wiedzieć, jakie inwestycje Gmina zgłosi w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Obecni na spotkaniach seniorzy chwalili usługę „door to door”, w ramach której wszyscy mieszkańcy, potrzebujący stałego lub okresowego wsparcia w zakresie mobilności mogą zamówić usługę obejmującą pomoc w wydostaniu się z mieszkania lub innego miejsca, przejazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego. Padły również słowa podziękowania za pomoc burmistrza w uruchomienie Poradni Urologicznej w Łapach, o co wnioskowała wcześniej Gminna Rada Seniorów. Osoby obecne na spotkaniu w Domu Kultury nie kryły też podziwu dla nowego budynku przy ul. Głównej 8.

Mieszkańcy wykorzystali też spotkanie jako okazję, aby podziękować panu burmistrzowi za efekty jego pracy, które mogą oglądać na co dzień w mieście i sołectwach. Podkreślali, że widzą, jak zmieniają się Łapy. Osoby obecne na spotkaniu podziękowały za to, że burmistrz Gołaszewski organizuje cykliczne spotkania, w których może uczestniczyć osobiście każdy zainteresowany mieszkaniec.

Tradycyjnie już po spotkaniach był jeszcze czas na indywidualne rozmowy.

Przypomnijmy, że mieszkańcy mają też możliwość spotkań z burmistrzem w urzędzie w każdy poniedziałek wystarczy wcześniej umówić się na taką wizytę.

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski spotyka się także z mieszkańcami on-line podczas tzw. live’ów na profilu facebookowych po każdej sesji Rady Miejskiej.