Za nami I Memoriał im. Tadeusza Łapińskiego, Marka Nowackiego, Ryszarda Skrzeczko i Tadeusza Jaroszewskiego w podnoszeniu ciężarów

czwartek, 12 grudzień 2019

40 zawodników z 12 klubów sportowych z całej Polski, 12 sędziów, ponad 200 kibiców i mnóstwo sportowych emocji to bilans zawodów w podnoszeniu ciężarów, które odbyły się w niedzielę, 1 grudnia w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach.

Na zaproszenie organizatora, Klubu Sportowego „Klimat” Łapy do Łap przyjechały wielkie sportowe sławy w podnoszeniu ciężarów: Marcin Dołęga - brązowy medalista olimpijski, trzykrotny mistrz świata i mistrz Europy, były rekordzista świata oraz Robert Dołęga - olimpijczyk, medalista mistrzostw Polski, Europy i świata, rekordzista Polski.

Zawodnikom kibicowali także m.in. burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe.

Zwycięzcy

Najsilniejszym zawodnikiem memoriału, 184kg na sztandze, został Michał Nowak z Otwocka.Tutaj można zobaczyć.

Drugie miejsce zajął Łukasz Ławecki z Klubu Sportowego Orlęta Łuków, a trzecie miejsce należało do Mateusza Kaszuba z Klubu Sportowego WLKS Siedlce.

W kategorii kobiet najlepszą zawodniczką została łapianka Patrycja Grochowska która, obecnie reprezentuje barwy Klubu Sportowego CLKS Mazovia Ciechanów. Patrycja jest aktualną wicemistrzynią Polski, a na Mistrzostwach Europy w Bukareszcie zajęła wysokie czwarte miejsce.

Na drugim miejscu uplasowała się brązowa medalistka Mistrzostw Polski Seniorek oraz Młodzieżowa Mistrzyni Polski Karolina Miszczek z WLKS Siedlce.

Na trzecim miejscu na podium stanęła klubowa koleżanka Karoliny, wicemistrzyni Polski Seniorek oraz Młodzieżowa wicemistrzyni Polski Angelika Bednarz.

Wśród startujących byli medaliści Mistrzostw Polski z całego kraju, w tym nasi rekordziści z Łap.

Wyniki: tutaj

Organizatorzy zebrali mnóstwo pochwał za profesjonalne przygotowanie zawodów.

Pamięci Tadeusza Łapińskiego, Marka Nowackiego, Ryszarda Skrzeczko i Tadeusza Jaroszewskiego

Zawody poświęcone zostały pamięci czterech wybitnych łapskich sportowców i trenerów w podnoszeniu ciężarów: Tadeuszowi Łapińskiemu, Markowi Nowackiemu, Ryszardowi Skrzeczko i Tadeuszowi Jaroszewskiemu. Warto bowiem pamiętać, że  Łapy mają bogatą tradycję w podnoszeniu ciężarów i sportowców, którzy osiągnęli w tej dziedzinie sportu spore sukcesy.  W 1966 roku w nowo wybudowanym budynku LO urządzono pierwszą w Łapach siłownię z profesjonalnym sprzętem do podnoszenia ciężarów. Sekcja podnoszenia ciężarów funkcjonowała przy KS Pogoń Łapy.  Organizowane w łapskim kinie zawody przyciągały tłumy kibiców.

Tadeusz Łapiński – już  w wieku juniora młodszego stał się czołowym zawodnikiem w Polsce. W 1977 i 1978 roku na mistrzostwach Polski juniorów młodszych dwukrotnie zdobył złoty medal. Był pierwszym sztangistą z naszego regionu, który stawał na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach krajowych. Wkrótce ściągnął go Stoczniowiec Gdańsk. Później, do zakończenia kariery reprezentował barwy Śląska Tarnowskie Góry. Był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.  Marek Nowacki  w 1991 r. zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski Seniorów w podnoszeniu ciężarów.  Ryszard Skrzeczko i Tadeusz Jaroszewski to medaliści mistrzostw wojewódzkich, którzy pasją do sportu i miłością do sztang zarazili swoich synów. Piotr Skrzeczko jest trenerem  i założycielem  Iron Brothers Centrum Kettlebell Białystok, natomiast Rafał Jaroszewski jest trenerem i założycielem Klubu Sportowego „Klimat” Łapy.

Klub Sportowy „KLIMAT” Łapy

Założony w  2016 roku łapski KS „Klimat” ma już swoich znakomitych wychowanków, wśród których jest m.in. Wiktoria Grochowska, która obecnie trenuje w Klubie Sportowym CLKS Mazovia Ciechanów. 13 grudnia będzie reprezentowała Polskę na mistrzostwach Europy do lat 15 i do lat 17 w Izraelu.

Klub Sportowy „KLIMAT” Łapy składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom oraz Panu Dariuszowi Wincenciakowi, dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza za wspieranie sportu w naszym mieście.

Informacje historyczne na podst. książki Stanisława Kosickiego pt. "Sport w historii Łap 1927-2005".