Pamięci Niezłomnych...

poniedziałek, 02 marzec 2020

1 marca 2020 roku w niedzielę władze samorządowe, zaproszeni goście i mieszkańcy Łap uczcili  po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęły się  niezwykle uroczystą mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach z honorową asystą pocztów sztandarowych i harcerzy. Proboszcz Parafii ks. Waldemar Krzywiński w pięknym kazaniu mówił o potrzebie służenia Bogu i Ojczyźnie, czego przykładem byli Żołnierze Niezłomni.

Po mszy św. wszyscy obecni w kościele w podniosłej atmosferze i ze wzruszeniem obejrzeli poruszający program artystyczny „W obronie wolności i suwerenności – Żołnierze Niezłomni” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach pod opieką Urszuli Maciejczuk, nauczycielki historii.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się  pod obelisk upamiętniający 60. rocznicę procesu Huzara i jego żołnierzy, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego prowadząca imprezę powitała znamienitych gości: Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Krzysztofa Kondraciuka oraz Wicestarostę Powiatu Białostockiego Romana Czepe. Wśród gości był kpt. Józef Falkowski ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ze szczególną atencją powitano żołnierza oddziału majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”: ppor. Stanisława Żochowskiego oraz rodziny Żołnierzy Wyklętych.

Po powitaniu Urszula Maciejczuk w zajmujący sposób opowiedziała o bohaterach polskiego podziemia niepodległościowego i idei świętowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Następnie zabrali głos: minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski oraz burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. Mówcy przedstawiali tragiczne okoliczności kształtowania się antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w latach powojennych. Podkreślali, że tylko prawda i pamięć o bohaterstwie i tragedii Żołnierzy Niezłomnych budują i umacniają fundament suwerennej Rzeczypospolitej.

W swoim wystąpieniu burmistrz Krzysztof Gołaszewski  z kolei wyrażał wdzięczność bohaterom, którzy wywodzą się z naszej lokalnej społeczności, żołnierzom z oddziału Huzara. Wspomniał śp. por. Edwarda Dziemianowicza. Zwracał uwagę na obowiązek kultywowania pamięci o Niezłomnych.

W dalszej kolejności został odczytany list Posła Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego.

Następnie liczne delegacje, wśród których byli m.in. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, wicestarosta Roman Czepe, radni powiatowi i miejscy, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej i Policji, delegacje szkół, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy Łap, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem. Honorową wartę pełnili harcerze VII Wodniackiej Drużyny „Szara Szekla”.

Po mszy św. kwestę na rzecz Fundacji Niezłomni, która zbiera pieniądze na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych przeprowadziła Estera Gąsowska wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach.

Uroczystość poprowadziła Maria Kaszkiel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pod obeliskiem upamiętniającym sierż. Lucjana Niemyjskiego „Krakusa”.

Impreza patriotyczna  przebiegała w podniosłej atmosferze. Na uwagę zasługuje coraz liczniejszy udział mieszkańców Łap, w szczególności młodzieży, w uroczystości.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach


 Zapraszamy do obejrzenia wystawy: Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” – do pobrania PL/EN