Kamera termowizyjna oraz hełmy strażackie trafiły do OSP Łapy

piątek, 22 maj 2020

10 hełmów Rosenbauer heros titan z wyposażeniem oraz kamerę termowizyjną odebrali w piątek (22.05) z rąk burmistrza Krzysztofa Gołaszewskiego prezes OSP Łapy Zbigniew Jurkian wspólnie z komendantem gminnym Związku OSP RP w Łapach Pawłem Jurkianem. Zakup sprzętu  został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 r. Jego  wartość to ponad 25 tys. zł.

Na projekt zgłoszony przez OSP Łapy pn. „Poprawa bezpieczeństwa gminy Łapy poprzez doposażenie i unowocześnienie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łapach” zagłosowało w sumie 463 osób, co dało mu drugi wynik w rankingu. Dzięki tym głosom znalazł się on jako jeden z ośmiu dofinansowanych pomysłów. Mieszkańcy wybierali spośród 34 projektów.

W uzasadnieniu projektu strażacy napisali: „Hełmy będące na stanie OSP są już częściowo wyeksploatowane i w najbliższym czasie powinny zostać wymienione. Brak kamery termowizyjnej dość mocno wpływa na efektywność strażaków podczas działań ratowniczych, a co za tym idzie, może zwiększyć to szkody i zmniejszyć bezpieczeństwo mieszkańców gminy wynikających z pożarów. Rezultatem zadania będzie poprawa bezpieczeństwa mieszkańców – ich zdrowia i życia- oraz mienia. Projekt znacząco wpłynie także na bezpieczeństwo samych strażaków”.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski ogłoszony po raz pierwszy w 2019 r. cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Spośród 34 propozycji zadań mieszkańcy wybrali 8 pomysłów, które są realizowane w 2020 roku. W wyniku głosowania do urny zostało wrzuconych 7074 kart a 109 kart przesłano skanem na wskazany adres e-mail. Zarejestrowano łącznie 7183 głosów, w tym w wyniku weryfikacji uznano 5978 głosów za ważne i 1205 głosów za nieważne. Na Budżet Obywatelski Gminy Łapy 2020 zostało przeznaczone 240 000,00 złotych. Łączny szacunkowy koszt projektów rekomendowanych do realizacji głosami mieszkańców wyniósł 228 262,00 zł.