Dzienny Dom „SENIOR+” w nieco innej odsłonie….

środa, 03 czerwiec 2020

Dzienny Dom „SENIOR+” w Łapach mimo zawieszenia działalności i ograniczeń kontaktów  międzyludzkich w tym kontaktów Seniorów ze środowiskiem zewnętrznym zdaje sobie sprawę, że jest to trudny czas dla Seniorów w dobie pandemii koronawirusa i izolacji. W związku z tym pracownicy „SENIOR+” w alternatywny sposób realizują program przy zachowaniu  zasad bezpieczeństwa i higieny.

Kiedy nasz Dom „SENIOR+” został zawieszony, Seniorzy  z Dziennego Domu mogli, i nadal mogą liczyć na różnorodne formy wsparcia:

-pomoc przy zrobieniu zakupów

-pomoc w kontakcie z lekarzami i wykupienie recept

-wsparcie telefoniczne, podczas indywidualnych rozmów / rozmów online, monitorowanie potrzeb i samopoczucia, kondycji psychofizycznej, rozmowy motywujące do podejmowania różnych działań przy dostosowaniu się do zmieniających się przepisów, monitorowanie powierzanych zadań do wykonania, które zostają dostarczane do domów Seniorów.

Seniorzy otrzymywali materiały do zajęć opracowane przez pracowników „SENIOR+” w Łapach i w sposób indywidualny w domu uczestniczyli w szeregu zajęć zgodnych z ofertą „Senior+”. Otrzymując materiały edukacyjne, m.in. łamigłówki, gry, krzyżówki, itp., różne materiały i zadania do samodzielnego przeczytania i wykonania uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. Celem zajęć kulturalno- oświatowych jest m.in. poszerzenie wiedzy i umiejętności artystycznych, stąd zaoferowano zajęcia związane ze sztuką, muzyką, itp.

Motywowano również Seniorów do aktywności ruchowej na miarę umiejętności i predyspozycji. Zajęcia sportowo- rekreacyjne pomimo ograniczeń również się odbywały np. poprzez opisywanie bliskim im sercu miejsc, które chcieliby zobaczyć, bądź miejsc w których byli i poleciliby innym.

W ramach warsztatów terapii zajęciowej Seniorzy mieli okazję wykonywać różne arcydzieła z dostarczanych materiałów i instrukcji do wykonania, by w ten sposób aktywnie i efektywnie spędzać wolny czas, mogli również liczyć na wsparcie pracownika socjalnego, a także uczestniczenie w indywidualnym treningu kulinarnym i samoobsługi dzięki dostarczanym artykułom spożywczym.

Nie zapominano również o aktywności wolontarystycznej wewnątrz- i międzypokoleniowej, gdzie Seniorzy byli motywowani do aktywności w tym kierunku i szykowali, np. niespodzianki dla dzieci z okazji Dnia Dziecka.

Wspólnie wspierali się nawzajem tworząc sieć wparcia poprzez rozmowy telefoniczne, dobre słowo do swoich kolegów i koleżanek z SENIOR+, co stanowi alternatywną formę budowania i utrzymywania więzi międzyludzkich.

 Dzięki decyzji Wojewody o odwieszeniu działalności placówek, Seniorzy z Dziennego Domu „SENIOR+” wrócili do w miarę normalnego funkcjonowania, gdzie przy zachowaniu wytycznych reżimu sanitarnego starają się realizować wszystkie zaplanowane zajęcia w ramach działalności Dziennego Domu „SENIOR+” w Łapach.

Ze względu na bezpieczeństwo Seniorów zajęcia odbywają się w dwóch grupach, tak, by obie grupy się ze sobą nie widywały, zgodnie z zaleceniami i rekomendacjami co do funkcjonowania placówki w obliczu pandemii.

Wszyscy Seniorzy zostali telefonicznie poinformowani o możliwości powrotu do zajęć w Dziennym Domu, a ich radość i szczęście na długo zapisze się w sercach pracowników, którzy ich o tym informowali.

Wszyscy wiemy, jak nasi Seniorzy tęsknili za Domem, za zajęciami, za spotkaniami, za swoimi koleżankami i kolegami w okresie zawieszenia placówki.

Seniorzy zanim wejdą na teren placówki mają mierzoną temperaturę, dezynfekują ręce, a w budynku porozwieszane są informacje i plakaty informujące o zachowaniu szczególnej ostrożności, o zasadach higieny, czy dystansu społecznego.Nie jest to łatwa sytuacja, gdyż Seniorzy chcieliby jak zawsze się przytulić do siebie nawzajem, poklepać po ramieniu, ale niestety póki co musimy stosować się do wytycznych i tzw. dystansu społecznego.

Seniorzy zostali poinformowani o wszelkich procedurach i zasadach bezpieczeństwa i higieny na pierwszym spotkaniu zanim przystąpili do uczestnictwa w zajęciach. Jak zawsze chętnie uczestniczą w zajęciach aktywności ruchowej, edukacyjnych, kulturalno- oświatowych,  sportowo- rekreacyjnych, aktywizujących społecznie,  warsztatach terapii zajęciowej, czy w pewnej odmianie treningu kulinarnego i samoobsługi (oczywiście bez gotowania), a także w rozmowach z pracownikiem socjalnym.

Jest to dla nas wszystkich nowa sytuacja, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Seniorów staramy się dostosować zajęcia do ich potrzeb i oczekiwań z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Czekamy z niecierpliwością na czas, w którym wszyscy będziemy mogli już zapomnieć o koronawirusie i wrócić do formuły zajęć z czasów przed ogłoszeniem pandemii.

Pomysłów, które chcielibyśmy zrealizować mamy moc i wierzymy, że takie czasy nadejdą i będziemy cieszyć się jeszcze bardziej wspólnym działaniem i przebywaniem ze sobą w naszym domu.

Zapraszamy do śledzenia nas i naszej działalności na FB: @DDSeniorPlusLapy

                                                        

Dzienny Dom „SENIOR+” w Łapach