XXIII nadzwyczajna eSesja Rady Miejskiej

piątek, 26 czerwiec 2020

Wprowadzenie ważnych zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej i dokonanie zmian w budżecie to tematy nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek (25 czerwca) w trybie zdalnym.

Jeszcze w tym roku do Szkoły Podstawowej nr 2 trafią nowoczesne pomoce dydaktyczne

Głównym powodem zwołania sesji było przesunięcie środków na realizację przedsięwzięcia „Podniesienie kompetencji cyfrowych wśród uczniów i nauczycieli województwa podlaskiego” w kwocie ponad 155 tys. zł z roku 2021 na 2020. W ramach  tego projektu do Szkoły Podstawowej nr 2 trafią nowoczesne pomoce dydaktyczne do realizacji programów nauczania. Będą to m.in. przenośne komputery, tablety, mobilny zestaw z 65-calowym monitorem interaktywnym, oprogramowanie do zarządzania sprzętem i oprogramowanie antywirusowe oraz roboty do nauki robotyki. Oprócz wsparcia w postaci sprzętu nauczyciele będą mieli możliwość doskonalenia i podniesienia swoich kompetencji cyfrowych. Z kolei uczniowie będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Wartość całego projektu to blisko 180 tys. zł.

- Realizacja tego projektu miała przebiegać w przyszłym roku. Urząd Marszałkowski chce jednak przyspieszyć wydatkowanie tych środków i już w lipcu tego roku ogłosić przetargi. Dlatego potrzebne jest zabezpieczenie środków na ten cel w budżecie. To duży zastrzyk finansowy na wyposażenie naszej Szkoły Podstawowej nr 2 – wyjaśniał podczas sesji burmistrz Krzysztof Gołaszewski.  

53 tys. zł dotacji dla jednostek OSP z terenu gminy Łapy

Pozostałe zmiany dotyczyły wprowadzenia do budżetu dotacji ze środków Województwa Podlaskiego z przeznaczeniem na zakup sprzętu ratowniczo –gaśniczego i umundurowania dla jednostek OSP z terenu Gminy Łapy w łącznej kwocie 53 tys. zł, w tym 45 tys. zł dla OSP: Łapy, Uhowo, Płonka Kościelna, Łupianka Stara, Łapy-Dębowina i 8 tys. zł dla OSP Uhowo uczestniczącego w akcji gaśniczej na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Ponad 102 tys. zł na zakup laptopów do szkół podstawowych

Do budżetu została wprowadzona także dotacja ze środków UE w kwocie 102.738 zł na zakup laptopów do szkół podstawowych w ramach realizacji projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła+ (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna).

60 tys. zł na udrożnienie kanalizacji deszczowej na terenie miasta Łapy

- Ustaliliśmy na spotkaniu z przedstawicielami klubów radnych, że co roku w budżecie musimy zabezpieczać środki i według planu zmieniać odpływy i czyścić istniejącą „deszczówkę” (…). Stąd propozycja tych pierwszych bardzo oszczędnych środków, żeby móc rozpocząć te prace. Musimy się z tym problemem zmierzyć i, dlatego zaczynamy to robić – mówił podczas sesji pan burmistrz, który zapowiedział, że odbędzie się spotkanie, gdzie przedstawi koncepcję proponowanych rozwiązań związanych z udrożnieniem kanalizacji deszczowej w Łapach.