VI Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych

poniedziałek, 12 październik 2020

W zmienionej formule i bez publiczności, ale z ciekawym programem i udziałem wielu uznanych fachowców. W czwartek, 29 października, w urzędzie marszałkowskim odbędzie się VI Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych.

Forum odbędzie się jak w poprzednich latach w sali konferencyjnej urzędu marszałkowskiego, ale ze względu na bezpieczeństwo, w tym roku bez udziału publiczności. Organizatorzy przygotowali transmisję online na portalu WrotaPodlasia.pl. Zarejestrowany materiał zostanie także udostępniony w Internecie – na portalu podlaskisenior.pl oraz na kanale YouTube.

Nowa formuła Forum, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Łączymy pokolenia w działaniu”, to zastąpienie wykładów i prelekcji formą rozmów, które moderować będzie Dominik Sołowiej.

„Dlaczego warto dbać o zasady i wartości – podsumowanie pracy Rad Seniorów nad standardami podczas  I Podlaskiego Kongresu Rad Seniorów”  –  to temat rozmowy z Jolantą Wołągiewicz, przewodniczącą Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego.

Wyniki ankiety „Wizerunek seniorów” oraz temat związany z  rolą  grup nieformalnych w działaniach na rzecz mieszkańców  i otoczenia przedstawi Bożena Bednarek ze Stowarzyszenie Szukamy Polski i redaktor naczelna portalu podlaskisenior.pl.

„Idea samopomocy seniorów – powróćmy do dobrych praktyk – to tytuł następnej rozmowy. Dobrą praktykę i przykład z lat 90-tych z białostockiej dzielnicy Antoniuk przypomni dr hab. Małgorzata Halicka, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, Kierownik Zakładu Socjologii Edukacji i Gerontologii Społecznej na Wydziale Nauk o Edukacji.

Na Forum pojawi się też temat „Łączenie pokoleń i pamięci – na przykładzie działalności i projektów Koła Gospodyń Wiejskich w Bondarach”. Szczegóły tego tematu przedstawi Maria Twarowska, członek zarządu KGW  Sołectwa Bondary , autorka i koordynatorka projektu „Rudnia”.

Ciekawe przykłady projektów realizowanych przez seniorów w ramach tzw. małych grantów zaprezentowane zostaną na przykładzie  „Podlaskie Lokalnie”, to jedna z form aktywizacji seniorów w miastach oraz na terenach wiejskich. Ten temat przedstawią  Łukasz Pogorzelski, wiceprezes Fundacji OKNO NA WSCHÓD; Marcin Klejno, koordynator PODLASKIE LOKALNIE. Anna Sędziak z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku udowodni, że seniorzy  są „lokomotywą” społeczności lokalnych.

Na zakończenie zaprezentowane zostaną materiały filmowe kilka przykładowych filmowych wizytówek Rad Seniorów oraz relację filmową z I Podlaskiego Kongresu Rad Seniorów.

Zachęcamy do organizowania wspólnego oglądania transmisji VI Podlaskiego Forum Aktywności Osób Starszych na www.wrotapodlasia.pl  w klubach seniora, domach kultury, centrach integracji społecznej, siedzibach rad seniorów. Będziemy wdzięczni za wszystkie opinie, komentarze i pytania przysłane pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz na profilu Podlascy Seniorzy na Facebooku.

Na Forum zapraszają Marszałek Województwa Podlaskiego, Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski i Ośrodek Wspierania Podlaskich Rad Seniorów. Patronem medialnym wydarzenia jest  Polskie Radio Białystok i portal podlaskisenior.pl.

Źródło: Wrota Podlasia