Odblaski dla najmłodszych pieszych

czwartek, 15 październik 2020

Odblaskowe smycze, rękawy na rower i breloczki w ilości 600 sztuk trafią do najmłodszych pieszych uczestników ruchu drogowego z naszej gminy.

Po raz kolejny burmistrz Krzysztof Gołaszewski przekazał komendantowi Komisariatu Policji w Łapach nadkom. Tomaszowi Organkowi  elementy odblaskowe poprawiające widoczność uczestników ruchu po zapadnięciu zmroku na drodze. 

Policjanci w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola” i „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” przeprowadzą z dziećmi  i młodzieżą zajęcia połączone z wręczeniem uczestnikom elementów odblaskowych. Podczas tych zajęć policjanci będę mówić o zagrożeniach na drodze z domu do szkoły, występujących szczególnie po zapadnięciu zmroku i w warunkach niedostatecznej widoczności. Policjanci będą uświadamiać, jak ważne jest praktyczne wykorzystanie elementów odblaskowych. Rodzice zaś powinni zadbać, aby podarowane odblaski  stały się stałym elementem wyposażenia każdego ucznia.

Przypominamy, że nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadziła od dnia 31 sierpnia 2014 roku zmiany, polegające na tym, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

Po zmroku ubrani w ciemną odzież piesi są słabo widoczni dla kierowców. Po założeniu odblasków stajemy się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Jadący pojazdami kierowcy widzą nas szybciej i mogą ominąć z bezpieczną odległością.