42 lata temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża

piątek, 16 październik 2020

16 października mija 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Od wielu lat rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża wspominaliśmy podczas imprezy sportowej pn. JESIENNE BIEGI ULICZNE „OD KAROLKA DO KAROLA”. Brali w niej udział uczniowie nie tylko z gminnych szkół, ale także z całego regionu. W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną i troską o zdrowie uczestników imprezy biegi się nie odbyły.

Uczciliśmy pamięć Ojca Świętego

Jednak pamięć o Wielkim Polaku wciąż pozostaje żywa. W imieniu mieszkańców gminy Łapy oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, której patronem jest Święty Jan Pawła II, burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i sekretarz gminy Joanna Micota wspólnie z dyrektorem Danielem Gołaszewskim, wicedyrektor Ewą Niwińską i wicedyrektorem Dariuszem Rydzewskim upamiętnili tę ważną rocznicę, składając kwiaty i zapalając znicze przy pomniku Papieża. Do tej delegacji dołączyli też uczniowie ze szkolnej świetlicy.

Pontyfikat Jana Pawła II

Pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 27 lat i uznawany jest za jeden z najdłuższych w historii kościoła. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523).

Nazwany "papieżem pielgrzymem", Ojciec Święty odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich kontynentach, odwiedzając 132 kraje. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia.

Jan Paweł II odbył około 145 podróży po Włoszech. Przewodniczył blisko 200 uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Zwołał 14 synodów biskupów, mianował 232 kardynałów, wśród nich 8 Polaków. Z jego inicjatywy odbyło się kilkanaście światowych spotkań młodzieży, które są kontynuowane do dziś. Opublikował ponad sto różnych dokumentów, był autorem 14 encyklik, w tym "Ut unum sint", która była pierwszą encykliką ekumeniczną.

Proces beatyfikacyjny papieża rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Zakończono go 1 maja 2011 roku uznając Jana Pawła II błogosławionym. Z kolei proces kanonizacyjny papieża zakończono 27 kwietnia 2011 roku.