Sprzęt i wyposażenie strażackie trafiło do jednostek OSP

piątek, 16 październik 2020

Sprzęt i wyposażenie strażackie o łącznej wartości prawie 58 tys. zł przekazał  jednostkom OSP z gminy Łapy burmistrz Krzysztof Gołaszewski. W piątek (16 października) nowy sprzęt uroczyście odebrali: członek zarządu OSP Łapy Tomasz Kamiński, prezes OSP Uhowo Daniel Koszczuk, naczelnik OSP Płonka Kościelna Krzysztof Łapiński, prezes OSP Łupianka Stara Krzysztof Łupiński oraz prezes OSP Łapy-Dębowina Mariusz Kostyra wraz ze strażakami z tych jednostek.

Zakupy były możliwe dzięki dotacji w łącznej wysokości 53 tys. zł pozyskanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Warto wspomnieć, że z tej kwoty 8 tys. zł otrzymała jednostka OSP Uhowo za udział w kwietniu bieżącego roku w akcji gaśniczej na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Swój wkład w zakupy ma też Gmina Łapy, która dołożyła brakujące ok. 5 tys. zł.

Profesjonalne wyposażenie strażackie

Jednostki OSP w Płonce Kościelnej, Łupiance Starej i Uhowie otrzymały m.in. przyczepy samochodowe, które będą używane do przewozu quadów i sprzętu ciężkiego. Trafiły do nich też trzy najaśnice akumulatorowe z prawie dwumetrowym masztem teleskopowym służące do oświetlenia miejsca działań strażackich. To jedno z podstawowych narzędzi służb ratowniczych. Poza tym OSP Uhowo wzbogaciło swoje wyposażenie o  pompę pływającą z wężem tłocznym i rozdzielaczem kulowym oraz o ubrania specjalne bojowe i rękawice strażackie.

- Wszystko się przyda. Pompy będziemy używać na przykład do wypompowywania wody z zalanych po ulewach piwnic albo do pobierania do wozów strażackich wody z rzeki, gdy będzie taka potrzeba. W przyszłości zamierzamy też kupić quada. Doświadczenia z gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym pokazuje, że na naszych terenach taki sprzęt jest niezbędny – mówi Daniel Koszczuk, prezes OSP Uhowo i dodaje, że strażacy są bardzo wdzięczni panu burmistrzowi i marszałkowi województwa podlaskiego za dotację na sprzęt.

Na stan wyposażenia OSP w Łapach również trafiła pompa zatapialna, która służy do pompowanie zarówno czystej, jak i brudnej wody. Strażacy z Łap dostali też profesjonalne buty strażackie i ubranie specjalne bojowe. Z kolei do OSP Łapy-Dębowina trafiło sześć par nowych rękawic strażackich, sześć hełmów i sześć kominiarek strażackich oraz trzy pary butów strażackich.  Strażacy z Łap-Dębowiny dostali również narzędzie Hooligan, które jest jednym z najpopularniejszych na świecie narzędzi używanych do przebijania, uderzania, podważania, ukręcania i cięcia elementów konstrukcji stanowiących przeszkody dla ratowników i stanowi niezbędne wyposażeniem zespołów ratownictwa drogowego.

- Chciałbym, żeby ten specjalistyczny sprzęt ratownictwa nie był nigdy potrzebny i, żeby wypadków i nieszczęść zdarzało się jak najmniej. Jednak dobrze, gdy jest i można go użyć w razie potrzeby. Pieniądze na sprzęt strażacki to zawsze dobrze wydane pieniądze, bo służą zapewnieniu bezpieczeństwa naszym mieszkańcom – podsumowuje burmistrz Krzysztof Gołaszewski.