Wspominamy śp. Edwarda Dziemianowicza – żołnierza niezłomnego

piątek, 26 luty 2021

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W tym roku uroczystości z tej okazji odbędą się w niedzielę (28.02).

W naszej społeczności żyją bohaterowie tamtych czasów i wydarzeń to Stanisław Żochowski i Tadeusz Perkowski.

2 września 2018 r. w wieku 95 lat zmarł porucznik Edward Dziemianowicz. Pożegnaliśmy Go z  asystą wojskową i salwą honorową. W ostatniej drodze towarzyszyła mu nie tylko rodzina, ale także przedstawiciele władz samorządowych i instytucji oraz żołnierze. W uroczystości pogrzebowej wziął udział przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Bogusław Łabędzki, który żegnając śp. Edwarda Dziemianowicza mówił m.in. o tym, że porucznik odszedł w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i, że "już pod własnym nazwiskiem, bez pseudonimu zameldował się u swego dowódcy kpt. Kazimierza Kamieńskiego".

Dzisiaj wspominamy śp. Edwarda Dziemianowicza. Teraz, kiedy odchodzą kolejni świadkowie historii musimy szczególnie pamiętać o naszych polskich bohaterach o żołnierzach niezłomnych, ponieważ "Oni żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska".

To ludzie, którzy wyznawali najważniejsze  wartości, którzy dla wartości, jaką jest Ojczyzna, honor, wiara, gotowi byli oddać życie, czasem nie tylko swoje, ale również swoich najbliższych. Żołnierze Niezłomni, po II wojnie światowej walczyli z bronią w ręku, sprzeciwiając się narzuconej władzy komunistycznej.

Film źródło: youtube. Bagnowka

Śp. Edward Dziemianowicz  pseudonim „Czarny” był żołnierzem Oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara". Był Żołnierzem Niezłomnym, polskim bohaterem. Urodził się w 1923 r. w Łapach i do końca życia był z naszym miastem związany.

Śp. Edward Dziemianowicz  od 1942 r. walczył jako żołnierz Armii Krajowej pod pseudonimem "Czarny". Po zakończeniu okupacji niemieckiej, jesienią 1944 r., z polecenia podziemia wstąpił do pracy w Milicji Obywatelskiej, a w styczniu 1945 r. do Urzędu Bezpieczeństwa. Po czterech miesiącach zdezerterował z bronią i następnie jako żołnierz oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” uczestniczył w licznych akcjach zbrojnych. W 1949 r. został aresztowany i skazany na karę 15 lat więzienia. Zwolniony po odwilży popaździernikowej w 1956 r.

Po 1989 r. uczestniczył w życiu społecznym, przekazując relacje z II wojny światowej i czasów powojennych. Jego relacje znalazły się m.in. w monografii "Łapy. Miasto przy kolei" Piotra Sobieszczaka oraz w filmie "Wyrzutki". Zawsze, jeśli tylko zdrowie pozwalało śp. Edward Dziemianowicz uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Łapach oraz innych uroczystościach patriotycznych. Był też członkiem Społecznego Komitetu ds. Uczczenia Śmierci st. strz. Lucjana Niemyjskiego „Krakusa”. W sierpniu 2013 r. uczestniczył w odsłonięciu pomnika "Krakusa" w Łapach.

Śp. Edward Dziemianowicz został odznaczony krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. We wrześniu 2014 r. został laureatem Nagrody Honorowej "Świadek Historii" Instytutu Pamięci Narodowej. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom zaangażowanym w upowszechnianie wiedzy o historii Polski i regionu.