KSC S.A. inwestuje w dawnej Cukrowni Łapy

środa, 20 marzec 2019

Na terenie dawnej „Cukrowni Łapy” powstanie centrum logistyczne. W jego skład będą wchodziły magazyny i pakownia cukru. 19 marca KSC przedstawiła swoje plany inwestycyjne. Szacowany koszt inwestycji to około 8 mln złotych.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. na bazie istniejącej infrastruktury byłej „Cukrowni Łapy” planuje stworzyć centrum logistyczne. 19 marca w Lokalizacji KSC Łapy odbyło się spotkanie, na którym Tomasz Popławski - Kierownik Biura Aktywizacji Zasobów KSC przedstawił plany związane z nową inwestycją. W spotkaniu wzięli udział również: Zdzisław Salus - Członek Zarządu KSC oraz Henryk Jaźwiński - Zastępca Dyrektora Departamentu Techniczno–Produkcyjnego KSC. W prezentacji planowanej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych: Wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe oraz Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Położenie Łap, zasoby magazynowe, dostępność bocznicy kolejowej oraz możliwość adaptacji pozostałego terenu, stwarza warunki dla rozwoju działalności logistycznej. Lokalizacja Łap jest atrakcyjna w kontekście, coraz lepiej rozwiniętej sieci dróg, m.in. nowej dwupasmówki na trasie Łapy – Białystok oraz bliskości trasy S8. Duże znaczenie będzie miała także powstająca Via Carpatia - międzynarodowy szlak drogowy, który powstaje wzdłuż wschodniej granicy Polski. Trasa ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów, Słowację do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Centrum logistyczne może stanowić zarówno zabezpieczenie potrzeb magazynowych Spółki dla terenu województwa podlaskiego, jak i bazy dla realizacji dostaw cukru do krajów nadbałtyckich.

Po zakończeniu produkcji cukru w 2008 roku KSC użytkuje silosy, pakownię oraz magazyny cukru. Od 2013 roku stanowią one zaplecze konfekcyjne i składowe dla oddziałów Krajowe Spółki Cukrowej S.A. W ciągu 11 lat nakłady remontowo-inwestycyjne przeznaczone na magazyny przekroczyły kwotę 4,7 mln złotych. 

Obecnie trwają prace projektowe mające na celu uzyskania pozwolenia na rozbiórkę części budynku produkcyjnego i budowę nowej hali magazynowej. Głównym celem inwestycji jest budowa nowoczesnego magazynu spełniającego najwyższe standardy przechowywania cukru oraz innych artykułów, skomunikowanego z pakownią i silosami, w których składowany jest cukier. Dodatkowo przebudowane zostaną instalacje zapewniające dostawę  mediów, np. energii elektrycznej i cieplnej oraz wentylacji.

 - Do końca czerwca 2019 roku powinny zostać zakończone prace projektowe i złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę nastąpi wybór wykonawcy prac budowlanych. KSC zamierza rozpocząć budowę w październiku 2019. Zgodnie z założeniami zakończenie prac przewidywane jest na przełomie 2020/2021 – powiedział podczas spotkania w Łapach Zdzisław Salus, Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

 

Łapy - centrum logistyczne Krajowej Spółki Cukrowej w liczbach:

  • 4,7 mln złotych wydała Krajowa Spółka Cukrowa na remonty i inwestycje mające na celu podniesienie, jakości, efektywności procesu pakowania i przechowywania cukru.
  • 8 mln złotych tyle zamierza zainwestować Krajowa Spóła Cukrowa w centrum logistyczne w latach 2019-2021.
  • 4000 m2 planowana powierzchnia budynków po otwarciu centrum logistycznego

Teren pofabryczny byłej cukrowni w Łapach

W ostatnich latach część terenów pofabrycznych byłej cukrowni w Łapach sukcesywnie była zbywana, głównie na rzecz Gminy Łapy, gdzie zostały urządzone tereny inwestycyjne w ramach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN oraz na rzecz lokalnych przedsiębiorców, którzy aktualnie prowadzą na własnych już nieruchomościach działalności gospodarcze w formie: obrotu gazem płynnym z wykorzystaniem autocystern, obrotu gazami technicznymi, produkcji konstrukcji stalowych, obrotu nawozami w płynie, transportu ciężarowego oraz naprawy samochodów ciężarowych. Nieprzerwanie od wyłączenia cukrowni funkcjonuje bocznica kolejowa normalnotorowa wraz z taborem, wykorzystywana na potrzeby lokalnych firm. Część placów składowych oraz budynków o charakterze warsztatowo-magazynowych objęta jest umowami najmu i dzierżawy, co stanowi aktywizację lokalnego rynku gospodarczego w tej części miasta.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.

Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Spółki Cukrowej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Odbiorcami produktów Spółki sprzedawanych pod marką „Polski Cukier” są zarówno uznane firmy polskie, jak i renomowane koncerny międzynarodowe. Budowana przez lata Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. działa dzisiaj w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany. Do Grupy Kapitałowej KSC S.A. należą dzisiaj poza KSC S.A. cztery produkcyjne spółki zależne:

  • Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,
  • Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.,
  • Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z o.o.
  • Î.C.S.„Moldova Zahăr” SRL w Republice Mołdawii.

***

16 stycznia 2019 r. Krajowa Spółka Cukrowa S.A. zakończyła kampanię cukrowniczą 2018/2019. Spółka skupiła prawie 6 milionów ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie ponad 910 tys. ton cukru. Jest to najlepszy wynik w historii firmy. W 2018 r. buraki cukrowe uprawiane były na areale ponad 100 tys. hektarów, przez 15,5 tys. plantatorów.