Łapy uczciły 101. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego

poniedziałek, 16 sierpień 2021

I stał się cud wielki: Naród polski zjednoczył się w czynie, a zje¬dnoczony dokonał dzieła, co z cudem graniczy (broszura okolicznościowa z 1938 r.).

W niedzielę (15.08) uczciliśmy zwycięstwo na przedpolach Warszawy i oddaliśmy hołd uczestnikom walk o niepodległość Polski.
Oficjalne obchody, połączone z uroczystościami odpustowymi (święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej. Licznie zgromadzeni parafianie i goście modlili się w intencji Ojczyzny. Gospodarze miejsca wraz z ks. kan. Józefem Ogórkisem - Proboszczem Parafii zadbali, aby nie zabrakło akcentów patriotycznych. Przy głównym ołtarzu przygotowano grób nieznanego żołnierza, mogiłę przysłoniły białe róże – symbol honoru i pokoju. Każdy nawiedzający tego dnia świątynię mógł otrzymać pamiątkowy kotylion. Podniosłą uroczystość zakończył montaż słowno muzyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej, nawiązujący do wydarzeń z sierpnia 1920 r.

Po mszy św., Sekretarz Gminy Joanna Micota, radni Rady Miejskiej Karol Brzozowski i Stanisław Żochowski, w imieniu Starosty i Rady Powiatu Białostockiego radni powiatowi Andrzej Gąsowski i Mariusz Gołaszewski  wraz z pracownikami Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łupiance Starej Alicja Skłodowska, radna gminnej Rady Seniorów Anna Kołakowska oraz Dorota Kondratiuk i Piotr Sobieszczak z Łapskiego Towarzystwa Regionalnego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Niepodległości i pomniku ppłk. Stanisława Nilskiego – Łapińskiego.

W uroczystościach uczestniczyli także członkowie Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Łapy. Następnie kwiaty i znicze zostały złożone na cmentarzu w Łapach, przy grobie Nieznanego Żołnierza. Dorota Kondratiuk z Łapskiego Towarzystwa Regionalnego wspominała lokalnych bohaterów: ppłk. Stanisława Nilskiego – Łapińskiego i Władysława Piotrowskiego, po czym delegacja zapaliła znicze oddając hołd mieszkańcom Łap walczącym o niepodległą Polskę.

Święto Wojsko Polskiego (w okresie międzywojennym „Święto Żołnierza”) upamiętnia zwycięską bitwę warszawską, która trwała w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r. Skąd zatem data 15 sierpnia? Tego dnia wojska polskie zdobyły Radzymin i uniemożliwiły bolszewikom natarcie na stolicę. Kontruderzenie znad rzeki Wieprz, przeprowadzone we wczesnych godzinach porannych 16 sierpnia 1920 r., zapoczątkowało polskie zwycięstwo pod Warszawą, które zatrzymało pochód wojsk bolszewickich na zachód.