Uczcijmy wspólnie 17 września - 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

poniedziałek, 13 wrzesień 2021

17 września 1939r. to jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii Polski. To właśnie wtedy nastąpił zdradziecki atak Związku Sowieckiego na Polskę. II Rzeczpospolita, heroicznie odpierająca agresję niemiecką, nie była w stanie walczyć na dwa fronty. Rozpoczęła się niemiecko – sowiecka okupacja ziem polskich.

Składając hołd bohaterskim obrońcom naszego państwa oraz ofiarom sowieckiej agresji, przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Krzysztofem Gołaszewskim oraz delegacja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej złożą symboliczne kwiaty i zapalą znicze przy Pomniku Niepodległości 17 września 2021 r. o godz. 12.00, a następnie przy pomniku "Krzyż Sybiraków" oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Łapach.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby uczcić  pamięć naszych przodków, odwiedzając najbliżej usytuowane lokalne miejsca pamięci związane z II wojną światową. Będzie to wyrazem naszego patriotyzmu, szacunku  i pielęgnowania tradycji.

Tego dnia o godz. 12.00 w celu upamiętnienia 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w mieście zostaną włączone syreny alarmowe. Czas ten będzie okazją do refleksji i oddania hołdu ofiarom sowieckich represji.

Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania na podstawie art. 10 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 poz. 96).  Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

Film przygotowała Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej