VII odsłona ogólnopolskiej akcji Noc bibliotek

wtorek, 12 październik 2021

W sobotę 9 października odbyła się VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Wzięło w niej udział 1300 bibliotek, w tym łapska biblioteka.

Wieczorne spotkanie rozpoczęło się od transmisji rodzinnego spektaklu „Mały Książę”. To historia opowiedziana za pomocą malowania piaskiem w wykonaniu Tetiany Galitsyny – zwyciężczyni programu "Mam Talent". W spektaklu sztuka malowania piaskiem łączy się z grą aktorów, ze światłem i muzyką. Ta pełna ciepła opowieść pokazała nam wszystkim ponadczasowe wartości i przypomniała o potędze prawdziwej przyjaźni.

Następnie odbyły się ekowarsztaty tworzenia naturalnych mydełek. Uczestnicy poznali właściwości i działanie różnego rodzaju ziół oaz samodzielnie wykonali naturalne, przepięknie pachnące mydełka. Kolejnym punktem programu było „Spotkanie z poezją”. Był to wytęp dwóch utalentowanych młodych kobiet - Gabrieli Grygoruk, która zaprezentowała napisane przez siebie wiersze oraz odczytała wiersz Zbigniewa Herberta „Pan Cogito a ruch myśli” i Alicji Kulwickiej, która akompaniowała jej na gitarze. Aby tradycji stało się zadość, wspólnie został odczytany wiersz pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz” napisany specjalnie na tegoroczną Noc Bibliotek przez poetkę Joannę Mueller.

Równolegle w Oddziale dla Dzieci przygotowane zostały liczne atrakcje dla naszych najmłodszych czytelników. Odbył się ,,Bajkowy Pokaz Mody”, w trakcie którego przenieśliśmy się do zaczarowanej krainy bajek i baśni. Na przygotowanym wybiegu mogliśmy zobaczyć m.in.: Elsę z Krainy Lodu, Króla i Księżniczkę, Ducha ze Scooby – Doo, Białego Motyla z „Calineczki”, Superbohaterów z książki „Spider Man” i „Batman”. Przebrania przeszły najśmielsze oczekiwania. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością, kreatywnością, a przede wszystkim doskonałym humorem. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz otrzymały nagrody za piękne przebrania, za trud włożony w przygotowanie stroju i występ na wybiegu.

Nawiązując do tegorocznego hasła Nocy Bibliotek „Czytanie wzmacnia” zaproponowaliśmy młodym uczestnikom Punkt Badań Czytelniczych, gdzie wypisywano recepty zachęcające dzieci do czytania. Dodatkową atrakcją, która wzbudziła spore zainteresowanie wśród gości była biblioteczna fotobudka, gdzie każdy mógł zrobić humorystyczne zdjęcie. W trakcie tego wieczoru nie zabrakło zabaw dedykowanych dla najmłodszych, do których chętnie włączyli się również dorośli. Były to ćwiczenia z książką, głośne czytanie fragmentu bajki oraz solowe występy uczestników.

Ostatnim punktem spotkania była prezentacja pt. „Życie codzienne mieszkańców Łap w okresie międzywojennym” przygotowana w oparciu o posiadane przez bibliotekę dokumenty życia społecznego. Narratorem prezentacji był Pan Piotr Sobieszczak, historyk i pisarz, który w ciekawy sposób przybliżył zebranym tamten czas w historii naszego miasta.
Impreza nie obyła się bez poczęstunku. Był tort, inne słodkości i czas na swobodne rozmowy. Można było obejrzeć specjalnie przygotowaną na ten wieczór dekorację przedstawiającą niezliczone powody, dla których warto czytać książki.
Dziękujemy Panu Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Sławomirowi Maciejewskiemu za przybycie oraz za podarowane bibliotece książki.

Na stronie internetowej organizatora akcji, możemy przeczytać, że „Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji”. W pełni z tą wypowiedzią się zgadzamy.
Dziękujemy, że byliście z nami!