Z asystą wojskową i salwą honorową pożegnano kpt. Jana Krassowskiego

piątek, 19 listopad 2021

Kapitan Jan Krassowski był naocznym świadkiem i uczestnikiem konspiracji w czasie II wojny światowej i w późniejszym okresie. Przez ostatnie lata pełnił funkcję  prezesa Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łapach. Zmarł 15 listopada w wieku 94 lat. Pogrzeb kpt. Jana Krassowskiego odbył się 19 listopada. W ostatniej drodze towarzyszyła mu nie tylko rodzina, sąsiedzi, ale także poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji oraz żołnierze. Nie zabrakło także kpt. Józefa Falkowskiego ze Związku Żołnierzy AK. Po uroczystości w kościele Św. Krzyża kpt. Jan Krassowski został pochowany na cmentarzu w Łapach.

W trakcie mszy św. ksiądz proboszcz Krzysztof Jurczak, wspominając życie śp. kpt. Jana Krassowskiego oraz Jego zaangażowanie w sprawy patriotyczne ogłosił, że zgodnie z wolą Zmarłego sztandar Żołnierzy AK pozostanie w kościele św. Krzyża w Łapach.

W imieniu Burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego ostatnie pożegnanie w hołdzie Zmarłemu podczas ceremonii pogrzebowej wygłosiła sekretarz gminy Joanna Micota:

Czcigodni księża, kombatanci, czcigodna rodzino, krewni, najbliżsi śp. kapitana Jana Krassowskiego. Szanowni Państwo!

Żegnamy dzisiaj ze smutkiem śp. kapitana Jana Krassowskiego. Z naszej łapskiej społeczności odchodzi kolejny świadek historii.

Kapitan Jan Krassowski przeżył II wojnę światową. Był naocznym świadkiem brutalnych i krwawych wydarzeń wojennych. Zapytany o swoją historię, Pan Jan chętnie o niej opowiadał. W Jego pamięci szczególnie wyraźnie zachowały się obrazy pacyfikacji wsi Krasowo-Częstki, gdzie 17 lipca 1943 r. hitlerowcy dokonali krwawej masakry na ludności cywilnej w odwecie za śmierć 8 niemieckich żandarmów, którzy wcześniej zginęli w starciu z oddziałem partyzanckim AK. Masakra w Krasowie Częstkach była największą zbrodnia na białostockiej wsi podczas II wojny światowej, hitlerowcy zamordowali wtedy 257 osób. 16 letni wtedy Pan Jan Krassowski widział swoich zamordowanych i bliskich….. Z pewnością te wydarzenia miały ogromny wpływ na jego dalsze życie…

Kapitan Jan Krassowski pochodził z wielodzietniej, patriotycznej rodziny. Jako młody chłopak poszedł w ślady ojca i również został członkiem Armii Krajowej. W jego rodzinnym domu pomagało się Żydom i rannym żołnierzom. Po zakończeniu wojny kapitan Jan Krassowski działał w podziemiu niepodległościowym. O Ojczyźnie zawsze mówił z ogromnym szacunkiem i troską.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obrony Kraju, Medalem Pro Patria, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Ryngrafem Żołnierzy Wyklętych. Odznaczenia zostały przyznane w uznaniu Jego zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, a także za aktywną działalność społeczną i kombatancką.

W 2018 r. śp. kapitan Jan Krassowski otrzymał Nagrodę Honorową Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii" przyznawaną osobom zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego.

Mieszkańcy Łap znają śp. kapitana Jana Krassowskiego przede wszystkim z jego działalności w Kole Związku Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję prezesa. Był bardzo zaangażowany w sprawy członków Koła nie tylko z gminy Łapy, ale też z gmin sąsiednich. Interesował się ich losem, pomagał w sprawach urzędowych i prywatnych.

Śp. Jan Krassowski aktywnie uczestniczył w życiu społecznym  naszego miasta.  Dopóki był na siłach i zdrowie mu pozwalało uczestniczył we wszystkich uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia rocznicowe i patriotyczne, które odbywały się w Łapach i gminach sąsiednich. Zawsze w mundurze, z kwiatami i z pocztem sztandarowym. Obowiązkowy i niezawodny. „Bo tak trzeba” – mówił. 

To z Jego inicjatywy w 2011 r. został ufundowany sztandar Koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość nadania i poświęcenie sztandaru odbyła się w Narodowe Święto Niepodległości na Placu Niepodległości w Łapach. Dzisiaj ten sztandar uczestniczy w ostatnim pożegnaniu i odprowadza kapitana Jana Krassowskiego w ostatnią drogę… Dziękujemy uczniom i dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych za wystawienie  pocztu sztandarowego Żołnierzy Armii Krajowej. Z ponad 700 członków Związku Żołnierzy AK w całej Polsce żyje jeszcze tylko garstka, zaledwie 20 osób… taką smutną informację przekazał nam kapitan Jerzy Zybert Przewodniczący Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału w Warszawie, który ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w dzisiejszej ceremonii pogrzebowej, ale przesłał kwiaty i prosił o przekazanie wyrazów współczucia bliskim i rodzinie. Zapewnił o modlitwie za duszę śp. kpt. Jana Krassowskiego…

Przed pandemią Pan Jan był częstym gościem Urzędu. Zapamiętamy Go jako sympatycznego i bardzo pogodnego człowieka. Jesteśmy dumni, że kapitan Jan Krassowski był mieszkańcem Łap i mieliśmy zaszczyt Go znać.

Pragnę złożyć najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie zmarłego.

Spoczywaj w pokoju Panie Kapitanie!

 

Czytaj także: Zmarł śp. kpt. Jan Krassowski – prezes Związku Żołnierzy AK w Łapach

Relacja z TVP 3 "Obiektyw" z dnia 19 listopada 2021 r. : Odchodzą świadkowie