Obchody Tygodnia Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach

czwartek, 02 grudzień 2021

Co roku w listopadzie obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły od 5 lat aktywnie uczestniczą w realizacji tak ważnych tematów dotyczących rozwoju i ochrony życia na Ziemi. Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „To nasz świat. Czyńmy go lepszym! obfitował w różnorodne wydarzenia – akcje uczniowskie, happening, warsztaty, szkolenia i webinary. Koordynatorkami tego projektu były nauczycielki tej szkoły: E. Łapińska, J. Chrustowicz, B. Jarczewska, M. Wojciechowska.

Podjęte zostały następujące działania:

Klasy 1 - 3

Klasy młodsze pracowały głównie nad problemem segregacji odpadów. Na zajęciach omawiały dokładnie, w jaki sposób segregować śmieci.  Dzieci oglądały filmiki zamieszczone na stronie Urzędu Miejskiego w ramach akcji #EkoŁapy. Poruszają one bardzo ważne i aktualne zagadnienia. Narratorami filmów są uczniowie naszej szkoły Natalia i Szymon. Również filmy zamieszczone przez rówieśników z różnych stron świata przybliżyły globalne problemy.

Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć używanie plastiku w życiu codziennym. Dowiedziały się, co to jest utylizacja odpadów i recykling. Wykonały w grupach plakaty dotyczące segregacji śmieci. Jedna z klas wykonała kolorowe, bezmięsne kanapki, które były uzupełnieniem tematu pt. „Dlaczego ograniczenie jedzenia mięsa jest dobre dla środowiska?”. W kolejnych dniach uczniowie prezentowali używaną odzież i maskotki z „drugiej ręki”. Klasa trzecia wykonała projekt na lekcji informatyki w programie Paint dotyczący tegorocznego hasła: Unikaj, utylizuj, używaj ponownie. W czasie zajęć dzieci wykonały z odpadów piękne, kolorowe zabawki, instrumenty muzyczne i przedmioty użytkowe, czyli dały drugie życie śmieciom.

Dzieci wspólnie z rodzinami podjęły wyzwania mające na celu zwrócenie uwagi na to, co można zmienić w najbliższym otoczeniu. Uczniowie otrzymali ulotki dotyczące segregacji odpadów oraz zatruwania powietrza dwutlenkiem węgla przez stosowanie niewłaściwego opału. Ulotki otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Łapach.

Klasy 4 – 8

Głównym działaniem w klasach starszych był happening Samorządu Uczniowskiego pod hasłem: „Przemysł odzieżowy ma wiele na sumieniu (wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko)”, w którym uczestniczyli reprezentanci klas 6-8. Wśród plakatów i informacji dotyczących pilnej potrzeby ochrony środowiska, uczniowie rozmawiali o ubraniach. Okazuje się, że przemysł odzieżowy jest drugim największym szkodnikiem po przemyśle paliwowym, który rujnuje życie naszej planety. Kupujemy często bezmyślnie, nie troszcząc się o to, że do wyprodukowania nowych jeansów, czy t-shirtu potrzeba - jak to ujął jeden z uczniów – JEZIORA WODY! Tego dnia Samorząd Uczniowski zachęcił uczniów, aby przyszli do szkoły w odzieży, której dali nowe życie. Uczniowie na ten temat wypowiadali się również, wypełniając ankietę.                                                        

Uczniowie klas 5a,7c i 8b wzięli udział w Festiwalu Internetowym „Świat w szkole, szkoła

w świecie” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas warsztatów

i webinariów zastanawiali się, jak funkcjonuje współczesny złożony świat i jak poprzez nasze indywidualne oraz szkolne działania sprawić, aby był on bardziej zrównoważony. Podczas szkoleń uczniowie otrzymali zadania, dzięki którym mogli dowiedzieć się, gdzie trafiają szkolne śmieci, ile ich gromadzi się w ciągu tygodnia, skąd pochodzi jedzenie w stołówce i czy staramy się żyć ekologicznie.    

Na godzinach wychowawczych uczniowie klas starszych dyskutowali o globalnych wyzwaniach wobec Ziemi i relacjach międzyludzkich. Oglądali filmy, wykonali tematyczne plakaty.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej również dzieci ze świetlicy rozmawiały o kluczowych problemach współczesnego świata i wykonały prace plastyczne pod hasłem „Czyste powietrze”.

Tak naprawdę wszyscy jesteśmy jedną globalną wioską. Dzieci z każdego zakątka świata mają rzeczywisty wpływ na jego rozwój, ochronę przyrody. Dlatego każdy z nas powinien zacząć zmiany od siebie i swoich bliskich.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne działanie i chęci do wzmacniania znaczenia edukacji globalnej.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach