Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

poniedziałek, 28 luty 2022

1 marca przypada święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 27 lutego, aby w jak najbardziej uroczysty sposób oddać cześć tym, którzy nie godząc się na kolejne zniewolenie naszej Ojczyzny stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu.

Obchody rozpoczęły się w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach występem uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, którzy zaprezentowali wzruszający i poruszający program  pt. „Rzeczpospolitej przysięgali”.

Po mszy św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych, której przewodniczył ks. proboszcz Wojciech Stefaniak,  uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod obelisk upamiętniający 60. rocznicę procesu mjr. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy. W tym miejscu jako pierwszy głos zabrał gospodarz uroczystości burmistrz Krzysztof Gołaszewski. - Dzisiaj w obliczu wojny na Ukrainie wszystko nabiera dodatkowego znaczenia. Przerażające obrazy wojny trwającej u naszych wschodnich sąsiadów budzą ogromny niepokój i ożywiają pamięć o nie tak dawnej historii, która nigdy nie powinna się powtórzyć – mówił pan burmistrz, wielokrotnie nawiązując w swoim wystąpieniu do napaści Rosji na Ukrainę, by na koniec dodać  - Chciałbym, aby nasza uroczystość poświęcona żołnierzom drugiej konspiracji, była też wyrazem jedności z Ukrainą.

O testamencie Żołnierzy Wyklętych mówił z kolei wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, który także odnosił się w swoim przemówieniu do trwającej wojny.

- Mamy trudny czas, ale wzorem dla nas są Ci, którzy tu byli sądzeni, a pochowani czasem nie wiadomo gdzie. To Ci, którzy oddawali życie z wiarą, że warto i trzeba chociaż to była czasem walka beznadziejna. Dzisiaj w wielu miejscach za swoją Ojczyznę Ukraińcy oddają życie, czasem może wbrew nadziei… - mówił wicestarosta powiatu Białostockiego Roman Czepe, który apelował o solidarność z narodem ukraińskim mimo trudnej wspólnej historii.

Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Jan Maciejewski podkreślał ważną rolę Żołnierzy Wyklętych w naszej polskiej historii, a przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Kamil Raciborski, którego pradziadek był żołnierzem WiN mówił o „wielkiej ofierze” poprzednich pokoleń Polaków i obowiązkach współczesnych: „pielęgnowaniu historii oraz pamięci i  tradycji patriotycznej”.

Poza osobami, które w trakcie uroczystości zabrały głos obecni byli także: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski wraz z radnymi Marią Busłowską i Andrzejem Gąsowskim, Sekretarz Gminy Joanna Micota, radni Rady Miejskiej: Barbara Ekiert, Leszek Gulewicz, Klara Iwacyk, Adam Karasiewicz, Kamila Klim, Edyta Łapińska, Andrzej Mojkowski oraz Stanisław Żochowski. Przyszli też radni Młodzieżowej Rady i Gminnej Rady Seniorów. Służby mundurowe reprezentowali: komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim mł. bryg. Wojciecha Kusznerko, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach bryg. Dariusz Koc oraz dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Łapach brygadier Arkadiusz Augustyniak oraz zastępca komendanta komisariatu Policji w Łapach podinspektor Jarosław Zalewski. Nie zabrakło także przedstawicieli Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku z prezesem Zenonem Perkowskim na czele. Z kolei Łapskie Towarzystwo Regionalne reprezentowała pani prezes Dorota Kondratiuk. Obecny byli także krewni mjr Kazimierza Kamieńskiego, a wśród nich Fabian Kamiński, dyrektorzy szkół i instytucji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz obecność strażaków z OSP Łapy-Dębowina. Wartę przy obelisku pełnili harcerze z VII drużyny wodniaków VII ŁWDW "Szara Szekla".

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy obelisk upamiętniającą 60. rocznicę procesu mjr. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy oraz przy obelisku upamiętniającym st. sierż. Lucjana Niemyjskiego „Krakusa”

Podczas obchodów  wolontariusze ze szkolnego koła Caritas przeprowadzili kwestę na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych, organizowaną przez Fundację Niezłomni.

Reportaż z uroczystości pt. Upamiętnienie żołnierzy wyemitowała TVP 3 Białystok  w "Obiektywie" z dnia 27 lutego 2022 r.

Reportaż z uroczystości pt.Uroczystości w Łapach upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych w Polskim Radiu Białystok