Burmistrz Krzysztof Gołaszewski odwiedził podporucznika Stanisława Żochowskiego

środa, 02 marzec 2022

 Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych burmistrz Krzysztof Gołaszewski wraz z sekretarz gminy Joanną Micotą odwiedzili we wtorek (1 marca) podporucznika Stanisława Żochowskiego z Łap. 

Pan ppor. Stanisław Żochowski zwykle uczestniczył w lokalnych uroczystościach patriotycznych związanych z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz w uroczystościach upamiętniających proces "Huzara" organizowanych w Łapach. W tym roku z uwagi na kłopoty ze zdrowiem nie przybył na główne uroczystości, które odbyły się w niedzielę (27.02) w Łapach. Odwiedziny u zasłużonego Polsce kombatanta były zatem sympatyczną okazją do rozmowy. Pan Stanisław opowiadał o czasach okupacji, o wspólpracy z "Huzarem" i o tym, jak ciężko mu patrzeć na wojnę w Ukrainie. Sam, jako bardzo młody człowiek wielokrotnie widział umierających na jego oczach ludzi. Gdy w tajemnicy przed rodzicami zaciągnął się do oddziału mjr Kazimierza Kamieńskiego miał zaledwie 16 lat.

Pan ppor. Stanisław Żochowski to ostani z żyjących podkomendnych mjr. Kazmierza Kamieńskiego "Huzara". 12 września 2021 r. w wieku 90 lat zmarł porucznikTadeusz Perkowski. 3 lata wcześniej, 2 września 2018 r. w wieku 95 lat odszedł porucznik Edward Dziemianowicz. To ludzie, którzy wyznawali najważniejsze  wartości, którzy dla wartości, jaką jest Ojczyzna, honor, wiara, gotowi byli oddać życie, czasem nie tylko swoje, ale również swoich najbliższych. Żołnierze Niezłomni, po II wojnie światowej walczyli z bronią w ręku, sprzeciwiając się narzuconej władzy komunistycznej.

Pan ppor. Stanisław Żochowski urodził się 10.06.1931 r. w Żochach Starych.

Był kurierem/łącznikiem w oddziale mjr. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara". Nosił pseudonim "Fala". Od 1946 r. członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Nie ujawnił się w czasie amnestii, ukrywał się. Wydany przez kolegę i podczas zatrzymania postrzelony w nogę. Za działalność w antykomunistycznym podziemiu skazany wyrokiem Wojskowego Sadu Rejonowego w Białymstoku na karę 12 lat pozbawienia wolności. Osadzony w 1954 r. m.in. we Wronkach, Barczewie i Sztumie. Stanisław Żochowski karę więzienia odbywał do 1956 r. - skorzystał z amnestii po śmierci Stalina.

Członek organizacji WiN oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Odznaczony Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1956 oraz Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Stanisław Żochowski został również uhonorowany nagrodą „Świadek Historii” przyznawaną osobom lub instytucjom zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierającym od lat działania Instytutu Pamięci Narodowej.

Nagroda została wręczona 10 grudnia 2019 r. w Białymstoku przez prezesa IPN dr. Jarosława Szarka podczas uroczystej gali XI edycji tej nagrody. Kapituła pod przewodnictwem dr. Jarosława Szarka w tamtej edycji nagrody uhonorowała oprócz Stanisława Żochowskiego również: Jana Adamskiego, Andrzeja Janusza Ariana, Józefa Rusaka oraz Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku.