Akcja "Żonkile" za nami

środa, 20 kwiecień 2022

W tym roku z okazji 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Żonkile zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na znak pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku zorganizowano w bibliotece upamiętniające spotkanie, w którym wzięli udział m.in.: Burmistrz Łap – Krzysztof Gołaszewski oraz prezes UTW Barbara Gogolewska wraz ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie rozpoczęło od przywitania zgromadzonych gości przez Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy Małgorzatę Roszkowską.

Pierwsza część to wykład przewodnika pana Zbigniewa Płońskiego pt. „Za wysokim płotem białostockiego getta”. Przygotowana przez niego prezentacja zawierała wiele informacji na tematy takie jak: różnorodność podlaskiego społeczeństwa, dawna infrastruktura Białegostoku i życie białostoczan przed i w trakcie wojny.

Druga część to wirtualny spacer po wystawie stałej Muzeum POLIN pt. „1000 lat historii Żydów Polskich”. Dzięki uprzejmości Muzeum uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z tą wyjątkową atrakcją turystyczną, która stała się jednocześnie zapowiedzią do zaplanowanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku czerwcowej wycieczki do Warszawy.

Na sam koniec spotkania wywiązała się dyskusja na temat wagi pamięci zbiorowej oraz naszej lokalnej historii.

Uczestnikom bibliotekarze rozdawali własnoręcznie przygotowane papierowe żonkile jako symbol jedności oraz przesłanie pokoju, czyli tak ważne wartości, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Wybór żonkili jest nieprzypadkowy, ponieważ kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Ponadto są bezpośrednio związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał bukiet tych kwiatów od anonimowej osoby.

Dziękujemy!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy