Świat poezji i świat sztuki kulinarnej w Bibliotece Publicznej w Łapach

piątek, 13 maj 2022

W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w środę, 11 maja, Biblioteka Publiczna w Łapach zaprosiła uczniów klasy II a z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza na spotkanie poświęcone poezji ph. „(…) co to takiego poezja. (…) A ja nie wiem i nie wiem (…)”. Poprowadziła je zaprzyjaźniona z naszą biblioteką Pani Iwona Jaźwińska, polonistka, pedagog, logopeda i terapeutka.

Zajęcia rozpoczęły się od analizy słów będących hasłem spotkania, pochodzących z wiersza Wisławy Szymborskiej oraz zaprezentowania cytatów na temat poezji zaczerpniętych z wypowiedzi kilku pisarzy. Pani Iwona podjęła próbę ukazania, jak szerokie jest znaczenie terminu „poezja” na przykładzie wierszy pochodzących z różnych epok: renesansu, romantyzmu i współczesności. Podczas zajęć uczniowie otrzymali koperty ze znajdującymi się na osobnych paskach wersami utworu Czesława Miłosza i zostali poproszeni o ułożenie wiersza według własnego pomysłu. Dopiero potem tekst został odczytany tak, jak napisał go poeta. W ostatniej części spotkania uczestnicy podjęli się wspólnej analizy i interpretacji treści dwóch współczesnych utworów poetyckich, w tym jednego autorstwa obecnej na spotkaniu Gabrieli Grygoruk.

Wydarzenie zakończył występ tej młodej poetki, która zaprezentowała zebranym własne wiersze, recytując je przy subtelnym gitarowym akompaniamencie Dawida Moczulskiego.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Iwonie Jaźwińskiej za barwne, wygłaszane przepiękną polszczyzną, inspirujące spotkanie. Mamy nadzieję, że dla uczniów była to niezapomniana i ważna lekcja przybliżenia istoty poezji oraz ukazania jej jako atrakcyjnej formy refleksji nad życiem, światem i wartościami, które nimi rządzą.

Drugim wydarzeniem, które odbyło się w Bibliotece tego samego dnia były warsztaty kulinarne z cyklu "Przepisy z kart powieści". Spotkanie było skierowane do seniorów. Uczestnicy projektu przygotowali wybrane potrawy pochodzące z utworów literackich. Na początku został podany barszcz ukraiński w wykonaniu obywatelki Ukrainy, która obecnie przebywa w Łapach. Poza tym na stole pojawiły się kotlety schabowe z majerankiem, o których pisała Maria Dąbrowska w opowiadaniu „Na wsi wesele”, nadziewane pieczarki wspomniane przez Antoniego Słonimskiego w słynnym poemacie „Popiół i wiatr” oraz placek drożdżowy z kruszonką zainspirowany zwyczajami wielkanocnymi opisanymi w „Chłopach” Władysława Reymonta.

Kuchnia od zawsze jednoczyła ludzi i zaspokajała potrzebę przynależności. Wspólne gotowanie, celebrowanie posiłków i czas spędzony przy stole jednoczy, buduje zgodę i poczucie wspólnoty. Literatura piękna pełna jest przepisów i opisów potraw. Warto więc ją smakować. Najlepiej dosłownie, wypróbowując w kuchni receptury zarówno z dawnych, jak i z współczesnych dzieł literackich. Mamy nadzieję, że tego rodzaju warsztaty pozwolą nie tylko na doskonalenie umiejętności kulinarnych oraz poznanie ciekawych przepisów, ale przede wszystkim przyczynią się do większego zainteresowania literaturą i wpłyną na ukształtowanie nawyku spędzania wolnego czasu z książką.

Realizacja warsztatów kulinarnych "Przepisy z kart powieści" była możliwa dzięki wsparciu Akademii Lidera Lokalnego realizowana w ramach projektu pt. „Centrum Usług Społecznych w Łapach” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, działanie Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.