Laureaci Nagrody Burmistrza Łap „Kryształowa Podkowa – Wyróżnienie Roku” 2022

poniedziałek, 04 lipiec 2022

Podczas imprezy plenerowej „Dni Łap” w niedzielę (3 lipca) poznaliśmy laureatów Nagrody Burmistrza Łap „Kryształowa Podkowa – Wyróżnienie Roku” 2022. Nagrody przyznano firmom, osobom i instytucjom, które poprzez swoje działania przyczyniają się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku Gmina Łapy oraz w istotny sposób wspierają jej rozwój.

Gratulacje, statuetki, dyplomy, kwiaty i drobne upominki wręczyli laureatom: burmistrz Krzysztof Gołaszewski,  przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wincenciak oraz sekretarz Joanna Micota.

Podczas uroczystości wręczenia nagród pan burmistrz pogratulował wszystkim nominowanym. - Dziękuję Państwu za wszystko, co robicie, aby nasza Gmina rozwijała się, by była silna, by dobrze się o niej mówiło i dobrze się w niej mieszkało. Dziękuję, że tak pięknie promujecie Państwo naszą gminę – dziękował ze sceny nominowanym do Nagrody burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Spośród 8 nominowanych w trzech kategoriach Kapituła Nagrody, obradująca 7 czerwca pod przewodnictwem sekretarz Joanny Micoty,  wyłoniła 3 zwycięzców.

  • FIRMA/INSTYTUCJA – Krajowa Grupa Spożywcza S.A w Toruniu, dawna Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Uzasadnienie:

- „pomimo zaprzestania w 2008 r. produkcji cukru, nie zamknęła zakładu w Łapach, ale utrzymała i nadal rozwija bazę logistyczną dawnej cukrowni opartą na silosach cukru i pakowni pozwalającej na konfekcjonowanie cukru w różnych asortymentach. W 2021 r. nakładem blisko 9 mln zł KSC zrealizowała inwestycję budowy Terminala Spedycyjnego z magazynem cukru  o pow. 3,7 tys. m². Centrum logistyczne w Łapach posiada obecnie możliwość magazynowania blisko 50 tys. ton cukru i zatrudnia ponad 50 pracowników”.

W imieniu Zarządu KGS SA nagrodę odebrał Dyrektor Departamentu Aktywizacji Zasobów Krajowej Grupy Spożywczej SA. Tomasz Popławski

  • OSOBA, - Fryderyk Nowicki

Uzasadnienie:

-  wieloletni wicedyrektor LO w Łapach, nauczyciel muzyki i przysposobienia obronnego, założyciel i dyrygent chóru szkolnego w latach 1953-2004 i Żeńskiej Orkiestry Dętej. Przez szeregi chóru przewinęły się tysiące młodzieży (50 lat działalności).  Chór i Żeńska Orkiestra Dęta zdobywały liczne nagrody w konkursach. Fryderyk Nowicki odszedł na emeryturę w 1991 r. W 2020 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego  „za całokształt prowadzonej działalności artystycznej”.

W imieniu Pana Fryderyka Nowickiego nagrodę odebrała emerytowana dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy Barbara Bajda.

  • ORGANIZATOR PRZEDSIĘWZIĘCIA/WYDARZENIA - Grupa „…kolej na Łapianki” za koncert „Łapianie dla Niepodległej”

Uzasadnienie:

- 12 listopada 2021 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach odbył się koncert „Łapianie dla Niepodległej” zorganizowany przez grupę „…kolej na Łapianki”.  Był dużym wydarzeniem artystycznym, miał bogatą oprawę i był ciekawy muzycznie. Cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Nagrodę odebrali członkowie zespołu w składzie:  Katarzyna Hryc, Luiza Borowska, Sylwia Kamińska, Dominika Szmigiel, Marta Łapińska, Aneta Mazur, Mariusz Hryc,  Jakub Popławski 
i Szymon Ryś.
 
KIEROWNIK ARTYSTYCZNY GRUPY:
Mariusz Choruży

W trakcie uroczystości premierę miał teledysk zespołu "...kolej na Łapianki" pt. Binduga miłości

 

Pozostali nominowani w kategorii: Firma/instytucja.

  1. Zjednoczenie Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii
  2. Zespół „…kolej na Łapianki”
  1. Zjednoczenie Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii

- od 2001 r. wspiera Szkołę Podstawową nr 1 w Łapach, a od kilku lat także Szkołę Podstawową nr 2 w Łapach. To wsparcie ma także wymiar finansowy. Dzięki hojności i zaangażowaniu Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii dofinansowywane są m.in.: obiady najbardziej potrzebującym uczniom, wycieczki edukacyjno-krajobrazowych; zakup sprzętu komputerowego, RTV, zakup książek do biblioteki; wyposażenie Centrum Multimedialnego, które zostało utworzone  w 2015.

Zespół „…kolej na Łapianki”

- zespół powstał w 2019 r., wyłoniła się grupa osób na zajęciach śpiewu dla dorosłych organizowanych przez Dom Kultury w Łapach, Zespół organizował m.in. cykl międzypokoleniowych, letnich warsztatów wokalnych, uświetnia imprezy plenerowe nie tylko w gminie Łapy, z okazji Narodowego Święta Niepodległości zespół zorganizował koncert „Łapianie dla Niepodległej”, na który przybyło 250 osób z różnych zakątków województwa, ale i ze Śląska. Biorą udział w koncertach i akcjach charytatywnych na terenie województwa, ale i w Polsce.

Pozostali nominowani w kategorii: Firma/instytucja.

Pani Edyta Łapińska z Wiejskiego Domu Kultury w Łapach-Szołajdach

- „blisko 20 lat pracuje na rzecz okolicznych sołectw: Łapy-Dębowina, Łapy-Szołajdy, Łapy-Pluśniaki. Jest liderką oraz aktywistką społeczności lokalnej. Łączy pracę z pasją. Nigdy nie przechodzi obojętnie wobec ludzkiej krzywdy. Bierze czynny udział w zbiórkach charytatywnych na rzecz: ludzi, fundacji oraz instytucji, zarażając przy tym innych do działania. Tworzy inicjatywy na rzecz dzieci, pokazując najpiękniejsze wartości tego świata.”

Pan Henryk Kamiński z Pogoni Łapy

- „od 1986 roku instruktor i trener dzieci i młodzieży w piłce nożnej. W trakcie swojej działalności prowadził wszystkie roczniki drużyn młodzieżowych. Trenował dzieci z Łap i okolicy. Prowadził drużynę seniorów KS Pogoń Łapy, Relaks Uhowo, Znicz Suraż, Orzeł Szołajdy. Pełnił społecznie funkcję prezesa i wiceprezesa KS i MKS Pogoń Łapy. Posiada licencję trenerską UEFA-b”.

Pani Marta Łapińska z KGW „Łapianka na obcasach”

- przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”, członkini OSP Łapy-Dębowina, a także 2 głos  w zespole „Kolej na Łapianki”. Prywatnie księgowa i mama trójki dzieci. Aktywnie uczestnicząca w życiu społeczności lokalnej. Pełna empatii i zaangażowania w niesieniu pomocy osobom potrzebującym. Optymistka, z poczuciem humoru i niezliczoną ilością nowych pomysłów. Dla niej niemożliwe nie istnieje! Wspólnie z KGW była inicjatorką projektu, dzięki któremu został uwieczniony wizerunek wieloletniej sołtys Łap-Szołajd Pani Marianny Łapińskiej. Inicjatywa ta znacznie wpłynęła na promocję Gminy Łapy, gdyż mural namalowany przez Arkadiusza Andrejkowa na budynku w Łapach-Szołajdach jest jednym z pierwszych na Podlasiu.

Czytaj także: Laureatów Nagrody Burmistrza Łap „Kryształowa Podkowa – Wyróżnienie Roku” w 2022 r. poznamy 3 lipca na Dniach Łap