XV Dożynki gminne z produktem lokalnym

Po raz piętnasty, 4 września, odbyły się dożynki gminne. Jak co roku nie zabrakło atrakcji dobrze znanych uczestnikom tej plenerowej imprezy, ale było też mnóstwo nowych interesujących propozycji, które przyciągnęły do Płonki Kościelnej tłumy odwiedzających. Dopisała także słoneczna pogoda.
Wydarzenie rozpoczęła msza św. dziękczynna za zebrane plony odprawiona pod przewodnictwem ks. Andrzeja Mikuckiego, dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej i ks. proboszcza Józefa Ogórkisa w kościele pw. Św. Michała Archanioła.
Z kolei uroczyste otwarcie gali poprzedził przemarsz mażoretek przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli. Tegorocznymi starostą i starościną dożynek zostali Państwo Iwona i Piotr Kaczyńscy z Gąsówki-Oleksin, którzy zgodnie z ceremoniałem dożynkowym przekazali burmistrzowi chleb do podziału wśród zgromadzonych.
- Cieszę się, że ta piękna polska tradycja trwa, jest kultywowana w Gminie Łapy i, że po raz kolejny możemy się spotkać i wspólnie świętować – mówił gospodarz uroczystości Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap, przekazując ogromne podziękowania za trud i codzienną pracę rolnikom, dzięki którym na nasze stoły trafia polski chleb. – Polska wieś była i jest zawsze ostoją państwowości, moralności i patriotyzmu, a wartości i zasady stały zawsze na pierwszym miejscu – podkreślał w swoim wystąpieniu pan burmistrz.
Do tych słów nawiązał honorowy gość dożynek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który powiedział: - To jest niezwykle ważne, żebyśmy byli twierdzą polskiej tradycji. Wicepremier wykorzystał też okazję, aby zapewnić: - Chciałbym, aby polscy rolnicy wiedzieli, że polski rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, stoi po ich stronie, że polski rząd będzie ich wspierał, ponieważ wiemy, że dzisiaj bezpieczeństwo żywnościowe Polski zależy przede wszystkim od pracy polskiego rolnika.
W imieniu wszystkich polskich parlamentarzystów rolnikom za ich pracę podziękował wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz: - Polska wieś jest naszą dumą i chlubą. Dziękuję Państwu za pracę, którą wykonujecie z miłości do Ojczyzny i do swojej „małej Ojczyzny” - Gminy Łapy.
Samorząd województwa reprezentowali marszałek Artur Kosicki oraz Marek Malinowski, członek zarządu. Marszałek Artur Kosicki mówił: – Cieszę się, że Łapy się rozwijają – podkreślał, że dzięki dobrej współpracy z rządem udaje się realizować wiele ważnych inwestycji jak droga wojewódzka czy obwodnica Łap i zapewnił mieszkańców o tym, że cały samorząd województwa podlaskiego jest przyjacielem Łap. Pan marszałek podziękował też rolnikom: - Województwo podlaskie słynie z produktów lokalnych. Jesteśmy dumni z tego, co robicie i jak to robicie – mówił.
– Jesteście twórcami wspaniałej żywności - te słowa skierował do rolników z kolei starosta powiatu białostockiego Jan Bolesław Perkowski, którego zachwyciły także wieńce dożynkowe.
Na koniec głos zabrała dyrektor Domu Kultury w Łapach Wiktoria Wnorowska: - To dzięki sołectwom, rolnikom, sponsorom, pracownikom Domu Kultury, współorganizatorom Dożynki Gminy Łapy z roku na rok mają coraz piękniejsze barwy – podziękowała pani dyrektor.
Poza gośćmi, którzy zabrali głos ze sceny w dożynkach uczestniczyli także samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek gminnych oraz licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy, ale także gmin sąsiednich.
Sołectwa przygotowały przepiękne stoiska pełne regionalnych potraw
Każdy, kto przybył w pierwszą niedzielę września do Płonki Kościelnej z pewnością przyjemnie i rodzinnie spędził czas. Sołectwa jak zawsze przygotowały mnóstwo kulinarnych rarytasów, które prezentowały na przepięknych, kolorowych, ukwieconych stoiskach. Były zagrody z żywymi królikami, kucykami i gęsiami. Wieńce dożynkowe zachwycały kunsztem wykonania. Odbyły się też dobrze znane konkursy dożynkowe na „Najaktywniejsze sołectwo Gminy Łapy”, „Najładniejsze stoisko promocyjne wsi”, „Najpiękniejszy wieniec” i „Najlepszy produkt lokalny”. W tym roku mieszkańcy mieli też okazję konkurować w nowym konkursie kulinarnym na „Najlepsze pierogi”.
Mnóstwo atrakcji dla każdego
Organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły bawić się na dmuchańcach, bungee, gokartach, potańczyć z maskotką Paaro czy zagrać w grę terenową i wygrać atrakcyjne nagrody. Na scenie usłyszeliśmy dzieci z pracowni wokalnych i muzycznych Domu Kultury w Łapach, obejrzeliśmy występ cheerlederek z MPower Cheers Łapy. Wspaniale zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli. Wystąpiły również zespoły działające przy Domu Kultury w Łapach „Płonkowianie” i chór „Łapskie Nutki”.
Pokazy
Nie zabrakło pokazów w wykonaniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratowniczego z Białegostoku, XVIII Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Płonki Kościelnej. Stoisko Białostockiego Centrum Onkologii zaoferowało darmowe badania profilaktyczne.
Podczas imprezy gminnej DOŻYNKI gminne z produktem lokalnym, działało także stoisko gminnego Punktu Informacyjnego Projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”, prowadzone były działania edukacyjno-informacyjnych w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany klimatu.
Występy zespołów
Wieczorem mogliśmy usłyszeć łapski zespół folklorystyczny „Kolej na Łapianki”. Następnie koncert zagrał zespół „Gig Band”, a o 21:00 do wspólnego śpiewania i tańca porwał zespół „Piękni i młodzi”.
Patronaty
XV Dożynki objęte zostały patronatem honorowym Biskupa Łomżyńskiego Ks. Janusza Stepnowskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego oraz Starosty Powiatu Białostockiego Jana Perkowskiego.
Listy okazjonalne
List okazjonalny przysłał Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński: TUTAJ
Podziękowania dla partnerów wydarzenia
- Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku
- Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
- Białostockie Centrum Onkologii
- Poczta Polska Oddział w Łapach
- Komisariat Policji w Łapach
- Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w Łapach
- Świetlica Socjoterapeutyczna „Świat w kolorach”
- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku
- Straż Graniczna
- 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy
- Białostocka Stacja Pogotowia Ratunkowego
- Animacje zabaw dla dzieci „Łapki”
- Garncarnia Moja makutra
- MPower Cheers Łapy
- Mobilne studio zumba fitness „Z-fit”
- Palarnia kawy Kafejeto
Podziękowania dla sponsorów
- Arhelan
- SKLEP NORIS ŁAPY
- Betoniarnia Krupiak
- Zakład produkcji Mączek rybnych Stabo
- Kondrex
- Spółdzielnia Mleczarska w Łapach
- Piekarnia Grodzki
- Cukiernia u Lecha w Łapach
- Gabinet Stomatologiczno-Protetyczny Classic-Dental w Łapach
Czytaj także: Konkursy dożynkowe rozstrzygnięte