Narodowe czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza

środa, 07 wrzesień 2022

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy podobnie jak w poprzednich latach włączyła się do Narodowego Czytania. Ogólnopolska akcja została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, a jej celem jest promocja czytelnictwa i upowszechnianie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Podczas tegorocznej, jedenastej odsłony spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Tym razem po raz pierwszy w plenerze – na Placu NSZZ „Solidarność”.

Wydarzenie rozpoczęliśmy od wysłuchania listu przesłanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który odczytał Burmistrz Łap – Krzysztof Gołaszewski.

Aby wprowadzić zebranych w klimat naszego literackiego wydarzenia, wysłuchaliśmy mini recitalu w wykonaniu Julii Kuzyki –  wokalistki i aktorki Teatru Muzycznego, której akompaniował  Mateusz Głogowski – student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fortepianista, klawesynista. Ten wspaniały występ poezji śpiewanej, pośród dekoracji w sielskim klimacie, nadał muzyczno-liryczny kontekst dla naszego wydarzenia.

Wstęp do najważniejszego punktu wydarzenia, czyli wspólnego głośnego czytania, przygotował pan Adam Karasiewicz – znawca i miłośnik literatury romantycznej, który w swoim wystąpieniu pt. „O Balladach i romansach” przybliżył nam specyfikę przełomowego dzieła Adama Mickiewicza oraz epoki romantyzmu.

Nasze zaproszenie do własnej interpretacji dzieła przyjęła w tym roku młodzież z gminy Łapy. Jako pierwsi z utworem „Pani Twardowska” wystąpili członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej: Kamil Raciborski – przewodniczący Rady, Klaudia Janowik, Maria Łapszo, Patrycja Mitrusiak, Weronika Olszewska, Weronika Perkowska.

Następnie ballady „To lubię” oraz „Świtezianka” odczytali aktorzy Teatru Kaprys: Jakub Jeneralczuk, Zofia Karasiewicz, Weronika Łapińska oraz Julia Płońska, których do występu przygotował pan Adam Karasiewicz.

Podczas wydarzenia odbyło się również oficjalne rozdanie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Horyzonty romantyzmu”, który został zorganizowany przez naszą bibliotekę w ramach projektu „Mickiewicz 2022”, aby popularyzować i uczcić Rok Romantyzmu Polskiego. Nagrody zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zwycięskie prace będzie można podziwiać w holu biblioteki na pierwszym piętrze od września do października, czyli w okresie kiedy dostępna będzie okolicznościowa wystawa poświęcona „Balladom i romansom”.

Dodatkową atrakcją całej imprezy był niecodzienny występ grupy wokalnej „…kolej na Łapianki!”, czyli Luizy Borowskiej, Sylwii Kamińskiej, Marty Łapińskiej, Anety Mazur, Jakuba Popławskiego i Dominiki Szmigiel, którym gościnnie w interpretacji „Powrotu Taty” towarzyszyły dzieci: Hanna i Jakub Borowscy, Wiktoria i Gabriela Łapińskie oraz Izabela Szmigiel. Po raz kolejny udało nam się współpracować przy tej imprezie i ponownie „Łapianki” trafiły w serca uczestników, a podczas spektaklu na widowni dało się zauważyć niezwykłe wzruszenie.

Jak każdego roku była również możliwość ozdobienia własnych egzemplarzy „Ballad i romansów” pamiątkową pieczęcią przesłaną specjalnie na tę okazję przez Prezydenta RP. 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję, podczas której lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.