Doroczny festyn w Parafii pw.św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach

czwartek, 09 maj 2019

5 maja 2019 roku odbył się kolejny festyn zorganizowany przez Podlaski Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej oraz parafię pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. Nasze niedzielne świętowanie wpisało się w obchody Roku Ligi Morskiej i Rzecznej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą  świętą pod przewodnictwem ks. Kapelana Waldemara Krzywińskiego. Następnie dotychczasowi członkowie LMiR Oddziału Podlaskiego odnowili ślubowanie, a nowo przyjęci jungowie złożyli uroczystą przysięgę na banderę. Świadkami ceremonii byli przybyli goście: prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt. ż.ś. Andrzej Potapowicz z żoną Hanną , Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, radny Rady Powiatu Białostockiego Andrzej Gąsowski, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Maciejewski oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Oświaty,Zdrowia,Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Łapach - Leszek Paweł Gulewicz i Adam Karasiewicz, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku mł. bryg. Dariusz Koc oraz dowódca JRG PSP w Łapach bryg. Robert Dzierżek oraz mieszkańcy Łap.

Niedzielny festyn zbiegł się z dniem imienin naszego Księdza Kapelana Waldemara. Z tej okazji Ksiądz otrzymał mnóstwo życzeń, dobrych słów  i prezentów od zgromadzonych gości, wspólnot, ruchów oraz organizacji działających przy naszej parafii.

 Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Odbyły się konkursy o tematyce morskiej, strażackiej oraz rozgrywki szachowe. Na chętnych czekało „jezioro na trawie” pełne ryb, tarcze z rzutkami, ogrodowa wersja „Strefy Kubusia”, fotobudka, miasteczko ruchu drogowego oraz wiele innych atrakcji.  Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty tworzenia przypinek. Dzieci miały niepowtarzalną okazję stworzenia oryginalnych przypinek o tematyce patriotycznej. Do dyspozycji pociech i ich rodziców oddano maszynę do przypinek, komponenty, materiały plastyczne oraz szablony i wzory. Warsztaty zostały zorganizowane przez Fundację Wspierania Przedsiębiorczości OPTIMA. Inicjatywa była realizowana w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” dofinansowanego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi operatorami projektu są Fundacja OKNO NA WSCHÓD oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej.

Podczas festynu można było się również posilić. Dzięki staraniom wspólnot i grup parafialnych stoły były suto zastawione, a grillowanych przysmaków starczyło dla wszystkich. Gorąca grochówka przygotowana przez strażaków z OSP Dębowina była wielkim przebojem. Równie wielkim powodzeniem cieszył się serwis kawowy przygotowany przez państwa Dobkowskich. Za to dzieci przez cały czas oblegały stoisko z watą cukrową, gdzie „królował” pan Sławomir Chorodyński. Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o przygotowanie poczęstunku.

Za wsparcie i pomoc podziękowania należą się również księdzu Józefowi (za tratwę, która cudownym zbiegiem okoliczności zamieniła się w scenę), państwu Renacie i Wojciechowi Dobkowskim (za ogrodową wersję Strefy Kubusia), strażakom z JRG PSP Łapy (za pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej), paniom z KGW „Łapianka na obcasach”  (za pyszne kanapki ze smalcem i ogórkiem)  oraz wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas i zaangażowanie podczas przygotowywania i realizacji festynu.

Festyn Ligi Morskiej i Rzecznej uświetnił zespół muzyczny  „Stary Port Białystok”, który w przepięknej scenerii ogrodów plebanii  dał fantastyczny koncert.

Do następnego festynu zostało jedynie 365 dni.

                                                                                                                 Liga Morska i Rzeczna Oddział Podlaski