W hołdzie obrońcom Ojczyzny i ofiarom sowieckiej agresji

piątek, 16 wrzesień 2022

17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła granicę wschodnią państwa polskiego bez wypowiedzenia Polsce wojny. Generał Władysław Anders, jeden z wybitnych polskich dowódców wojskowych II wojny światowej, nazwał  ten atak „nożem w plecy”.

O tych wydarzeniach przypomnieli zgromadzonym przy Pomniku Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach, którzy wraz z pocztem sztandarowym, dyrekcją szkoły i nauczycielami uczestniczyli w obchodach tej tragicznej w dziejach naszej Ojczyzny rocznicy. 

Hołd bohaterskim obrońcom naszego państwa oraz ofiarom sowieckiej agresji złożyli wspólnie z młodzieżą przedstawiciele władz samorządowych: zastępca burmistrza Krzysztof Dudziński, sekretarz gminy Joanna Micota, radna Krystyna Grabowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski oraz dyrekcja wraz z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 1.

W przededniu rocznicy w imieniu mieszkańców gminy Łapy złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy Pomniku Niepodległości, a następnie przy pomniku "Krzyż Sybiraków" oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu.

Syreny alarmowe

17 września (sobota) o godz. 12.00 w celu upamiętnienia 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w mieście zostaną włączone syreny alarmowe. Czas ten będzie okazją do refleksji i oddania hołdu ofiarom sowieckich represji. Burmistrz Łap zwraca się z apelem, aby wraz z dźwiękiem syren mieszkańcy naszej gminy wstrzymali ruch uliczny i minutą ciszy uczcili pamięć Bohaterów i Ofiar II wojny światowej.

Dzień Sybiraka

Przypomnijmy, że 17 września obchodzimy Dzień Sybiraka. Jego celem jest właśnie upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939) i jej konsekwencji dla deportowanej ludności cywilnej.

Mimo że okupacja sowiecka trwała zaledwie 21 miesięcy, do 22 czerwca 1941 r., zapisała się krwawo na kartach historii narodu polskiego. Wśród represji zastosowanych przez Sowietów należy wymienić aresztowania, m.in. przedwojennych działaczy politycznych, społecznych, przedstawicieli administracji polskiej, inteligencji, duchowieństwa czy służb mundurowych, zsyłki do łagrów, cztery masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRS, zbrodnię katyńską, przymusowe narzucenie obywatelstwa sowieckiego.

Przez niemalże pięćdziesiąt lat, w okresie rządów komunistycznych w Polsce, tematyka ta była skazana na zapomnienie. Nie można było pisać o okrucieństwie żołnierzy Armii Czerwonej, bezwzględności organów NKWD czy rzeczywistości życia na zsyłce.