Konferencja inaugurującą projekt pn. "Wspólnie z naturą w Łapach - adaptacja do zmian klimatu"
W dniu 10 października, w sali konferencyjnej Inkubatora Przedsiębiorczości w Łapach odbyła się Konferencja inaugurująca realizację projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”, podczas której zostały zaprezentowane założenia projektu oraz produkty, które będą osiągnięte dzięki wdrożeniu działań adaptacyjnych i mitygacyjnych, modernizujących oświetlenie uliczne oraz działań edukacyjnych.
Prelegenci przybliżyli tematykę związaną z zielono – niebieską infrastrukturą, a także przedstawili przebieg realizacji projektu współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 w ramach programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
Na zaproszenie Burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego w konferencji udział wzięli przedstawiciele Partnera projektu – Stowarzyszenia INTBAU Norway z Norwegii: Arne Soedal – architekt i urbanista - przewodniczący Organizacji, Justyna Korotyńska – architekt i urbanista - członek zarządu, Frederica Miller – architekt i urbanista, specjalista ds. ekologii i zrównoważonego budownictwa z Norwegii oraz Tomasz Jeleński, urbanista, przewodniczący INTBAU Polska oraz reprezentujący Politechnikę Krakowską. W konferencji wzięli również udział: Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Roman Czepe, Radni Powiatu Białostockiego – Andrzej Gąsowski oraz Mariusz Gołaszewski, Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – Adam Backiel, Zastępca Dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego – Monika Laskowska, Zastępca Burmistrza Łap – Krzysztof Dudziński, Sekretarz Gminy – Joanna Micota, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach – Dariusz Wincenciak, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łapach – Krystyna Grabowska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Łapszo, Radna Rady Miejskiej – Kamila Klim, a także dyrektorzy placówek oświatowych i przedstawiciele jednostek gminnych, sołtysi oraz mieszkańcy Łap.
Spotkanie otworzyła dyrektor Ośrodka Przedsiębiorczości Magdalena Perkowska-Szymanowicz która przywitała przybyłych gości. Następnie głos zabrał burmistrz Krzysztof Gołaszewski. W swym przemówieniu pan burmistrz wskazał, iż jest to projekt złożony i ambitny, przybliżył też zakres realizacji projektu oraz wskazał zgromadzonym gościom i partnerom potrzebę realizacji takich projektów, które pozytywnie wpływają na zmiany klimatu.
Arne Soedal oraz Frederica Miller z INTBAU Norway przedstawili swoje doświadczenia w zakresie realizacji zielono – niebieskiej infrastruktury. Szczególną uwagę zwrócili na zachowanie tradycji i tożsamości regionalnej. INTBAU jest organizacją składającą się z aktywnie działających osób i instytucji, których działania sprzyjają tworzeniu przyjaznych ludziom miejsc oraz budynków harmonijnie wkomponowanych w otoczenie, szanujących tradycję i lokalne dziedzictwo kulturowe.
Dyrektor Magdalena Perkowska-Szymanowicz przedstawiła prezentację nt. realizacji, prowadzonych działań i celów projektu „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”.
W trakcie konferencji podejmowano tematy dotyczące zwiększenia odporności gminy Łapy na zmiany klimatyczne poprzez realizację zielono-niebieskiej inwestycji oraz poprawę świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.
Projekt „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu”
Energooszczędne oświetlenie uliczne
W ramach dofinansowania w gminie zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne. Dotychczasowe lampy zostaną wymienione na nowoczesne i oszczędne lampy LED. Do sterowania systemem oświetlenia ulicznego zostaną zamontowane inteligentne urządzenia. To inwestycja, która z pewnością będzie miała wpływ na poprawę efektywności energetycznej i dużo mniejsze wydatki na oświetlenie, ale także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Niebieska i zielona infrastruktura
W mieście i na terenach wiejskich powstaną zielone podwórka i przystanki, parki kieszonkowe oraz ogrody deszczowe. Będą to atrakcyjne miejsca zielone, gdzie będzie można odpocząć, posiedzieć na ławeczce lub spotkać się ze znajomymi.
Zostały tak zaprojektowane, aby uatrakcyjnić przestrzeń i zazielenić ją, a jednocześnie nie powodować dużych kosztów utrzymania. Zastosowane zostaną nawierzchnie przepuszczalne. Do ich zasilania wykorzystywana będzie woda opadowa. Mnóstwo różnorodnych nasadzeń zielonych pojawi się także przy ulicach.
W sumie będzie to łącznie 36 lokalizacji 10 w mieście i w każdym sołectwie. W mieście zielone działania zostaną zrealizowane min. na skwerze przy ul. Spółdzielczej, na skwerze przy ul. Matejki, na skwerze ul. Bagińskiego, w ciągu ulicy Głównej, ul. Sybiraków, przy boisku Orlik, na skwerze przy ul. Sienkiewicza.
Działania informacyjno-edukacyjne
Oprócz tego Gmina będzie realizować wspólnie ze szkołami czy organizacjami pozarządowymi wiele działań edukacyjno-informacyjnych obejmujących kwestie związane ze zmianami klimatu w szczególności konferencji, warsztatów, szkoleń i konkursów w ramach szerokiej kampanii edukacyjnej.