10. jubileuszowa pielgrzymka z Łap do Hodyszewa

wtorek, 14 maj 2019

10. jubileuszowa piesza pielgrzymka ludzi świata pracy do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie wyruszyła 1 maja o godz. 8.00 sprzed kościoła pw. Św. Krzyża w Łapach.

10 lat temu, 8 maja 2010 r. czciciele św. Józefa wyruszyli po raz pierwszy, aby wstawiennictwu Maryi i Opiekunowi Świętej Rodziny zawierzyć nasze rodziny, młode małżeństwa, nasze miasto Łapy wraz z władzami samorządowymi, zakłady pracy w naszym mieście i okolic, pracodawców, rolników, bezrobotnych i poszukujących pracy, jak również tych którzy mają zatrudnienie.

Z każdym rokiem przybywają nam pielgrzymi. 1 maja w dzień wspomnienia św. Józefa patrona rzemieślników, rodzin, ludzi pracy na trasę wyruszyło pieszo około 100 osób (autokarem tylko osoby starsze), niosąc w sercu swoje intencje, tj.: problemy, troski, a także radości.

Dlaczego św. Józef?

Otóż postać św. Józefa długo okryta cieniem, została w czasach współczesnych jakby na nowo odczytana. Św. Józef może być dla nas wzorem wiary i zaufania Bogu nawet w sytuacjach po ludzku sądząc, bez wyjścia. Jest przykładem tego, jak mężczyzna powinien pełnić swoją rolę głowy rodziny, jej przewodnika i opiekuna. Milczący św. Józef wskazuje ojcom, rodzicom, wychowawcom, kierownikom duchowym, że od pouczeń, kar i nakazów ważniejsza jest mądra obecność, a autorytet ojcowski i szacunek dzieci zdobywa się prawością życia i dobrym przykładem. Św. Józef daje nam także przykład delikatności i szacunku okazywanego kobiecie.

Nasze pielgrzymowanie zakończyło się uroczystą mszą św. i aktem zawierzenia przy licznie zgromadzonych pielgrzymach i ich rodzinach, które dotarły do sanktuarium. Dzięki gościnności miejscowych księży wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym poczęstunku w Domu Pielgrzyma.

W imieniu organizatorów składamy podziękowania za opiekę medyczną Pani dr Teresie Łapińskiej i Pani pielęgniarce Grażynie Czajkowskiej, ks. Andrzejowi za wspólne pielgrzymowanie i modlitwę, TVP3 "Pod Twoją obronę" z Panią Małgorzatą Półtorak i Pauliną Borodziuk - za piękne reportaże z naszych pielgrzymek, sponsorom za pyszne, słodkie wypieki - Pani Marcie Truskolawskiej-Plichcińskiej z "Cukierni u Lecha", Cukierni "Anna" z Zambrowa, PSS Społem, Panu Wojciechowi Grodzkiemu oraz Burmistrzowi Łap za udostępnienie autokaru.

Zapraszamy do spotkania na szlaku pielgrzymkowym za rok, w dniu 1 maja 2020 r.

Organizatorzy

Zdjęcia w fotogalerii z tegorocznej pielgrzymki oraz z lat poprzednich.