Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych po warszawskiej Pradze

środa, 15 maj 2019

Praga to dzielnica stolicy, która jest szczególnie związana z tragicznymi losami Żołnierzy Niezłomnych - to tutaj ulokowało się wiele placówek NKWD i aresztów, już od 1944r. Uczestnicy projektu „Szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Niezłomnych” poznali miejsca na Pradze Północ, gdzie od lat warszawiacy organizują uroczystości ku czci bohaterów podziemia niepodległościowego.

Młodzi odkrywcy historii zobaczyli tablicę pamiątkową na byłym budynku Sowieckiego Trybunału Wojennego przy ul. 11 Listopada 68. Rogatka Bródnowska nazywana jest również Kordegardą. Kolejnym punktem spaceru był Pomnik Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956 na miejscu Więzienia Karno-Śledczego nr III tzw. „Toledo”. Zatrzymaliśmy się również przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD oraz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej. Dzieci dowiedziały się, że w obecnej siedzibie Dyrekcji PKP znajdowała się pierwsza siedziba NKWD, a przy ul. Cyryla i Metodego był areszt UB. Okazały gmach VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Jagiellońskiej w przeszłości był siedzibą Trybunału Wojennego Armii Czerwonej.
Pomimo trudnej tematyki, uczestnicy projektu poznali wiele ciekawych faktów z historii naszej Ojczyzny, co będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy z podręczników.

Spacer praskim Szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Niezłomnych zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Obrony Narodowej.

Fundacja Aktywizacja